Facebook e JP Morgan po punojnë për kriptovalutën e tyre të qëndrueshme - Business Magazine Albania

Facebook e JP Morgan po punojnë për kriptovalutën e tyre të qëndrueshme


50 inxhinierë dhe ekspertë të informatikës po punojnë nën drejtimin e David Marcus, ish president i PayPal, në një zyrë të izoluar, me një identifikimi të posaçëm, në mënyrë që asnjë punonjës tjetër të mund të ndërhyjë. Skuadra është e angazhuar t’i dalë në krye projektit që mund të jetë baza e një Facebooku të ri. Një kriptovalutë që do t’i lejojë përdoruesit e What’s up –që kontrollohet nga Facebook, dhe e destinuar të integrohet në platformën e vetme të programuar nga Mark Zuckerberg – të shkëmbejë para në kohë reale me miq e familjarë ashtu siç dërgohet një mesazh.

Jp Morgan ka bërë të ditur rreth dy javë më parë, se po punon për të kaluar pagesat mes klientëve në blockchain. Kjo është banka e parë e Wall Street që thyen akullin për një botë që shihet me mosbesim nga institucionet e mëdha financare. Flitet për shifrat e mëdha. Vetëm Jp Morgan qarkullon çdo ditë 6 trilionë dollarë.

Të dy kompanitë e mëdha mund t’ia dalin pikërisht në atë pikë, ku startup-et e bitcoin kanë dështuar deri më tani: ta kthejë mainstream mjedisin alternativ të kriptovalutave. E provojnë me të njëjtin instrument, stablecoin, valuta dixhitale të lidhura me një objekt fizik që siguron stabilitet.

Nëse monedha e JP Morgan do të jetë e barabartë në vlerë me dollarin, FaceCoin, në New York Times, do të lidhet me një grup valutash. “Eksperimenti i monedhave të qëndrueshme ofron mundësinë të tejkalojë vështirësitë e përshtatjes së kriptovalutave. Duke eliminuar luhatshmërinë e madhe të këtyre instrumentave, zgjerohet mundësia e përdorimit publik pasi shfrytëzohen kushtet e transparencës dhe programimit, duke zbuluar në fund të fundit vlerën e vërtetë të mungesës së ndërmjetësimit”, thotë Francesco Bruschi, profesor i informatikës në Milano.

«Stablecoin tregon se blockchain do të mundësojë qarkullimin efektiv të parasë në internet. Në këtë mënyrë, lind një nxitje për të shfrytëzuar mundësinë e një teknologjie që ofron shumë liri”, thotë Christian Miccoli, Ceo i Conio, një startup aktiv në kriptovalutë.

Në fakt, kriptovaluta që sfidon luhatshmërinë e lartë të bitcoin, funksionon si një lloj fature. Ka tashmë monedha si Tether, e garantuar teorikisht nga rezerva ekuivalente me dollarin, por me diskutime për dyshimet e mashtrimit. Sigurisht Jp Morgan apo  Facebook kanë një tjetër nivel besueshmërie, por edhe në këtë rast, flitet për prerje “private”, që shkojnë sërish rreth një lojtari qëndror, duke hedhur poshte parimin bazë të bitcoin, atë të decentralizimit.

Il sole 24 ore

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0