Facebook do të fshijë të gjitha reklamat që shprehen kundër vaksinave

Rrjeti social Facebook njoftoi një politikë të re, e cila ndalon reklamat dekurajuese ndaj vaksinave, si pjesë e një përpjekjeje të re për t’i inkurajuar ata të marrin injeksionet e vaksinave të gripit gjatë pandemisë COVID-19. Në njoftimin e fundit theksohet se reklamimet që tregojnë vaksinat si të pasigurta ose të padobishme më nuk do të lejohen. “Ne nuk i duam këto reklama në platformën tonë,” – thanë të martën Kang-Xing Jin, menaxher i Facebook-ut për nismat shëndetësore dhe Rob Leathern, drejtori i menaxhimit të produktit.

LEXO: Facebook ndalon postimet që mohojnë Holokaustin

Kompania theksoi se në këtë mënyrë dëshiron të ndihmojë që njoftimet për mbrojtjen dhe efektivitetin e vaksinës të arrijnë një audiencë të gjerë . “Tani, nëse një reklamë dekurajon në mënyrë të qartë dikë nga marrja e saj, ne do ta refuzojmë atë”, thanë Jin dhe Leathern.

Për më tepër, Facebook njoftoi fillimin e një fushate të re për të siguruar informacion në lidhje me vaksinat e gripit për përdoruesit dhe u zotua të punojë me “partnerë globalë të shëndetit në fushata për të rritur normat e imunizimit.

GUARDIAN

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale