Evropa, kontinenti ku shpejtësia mobile e internetit është më e larta në botë


Ndërkohë që çdo ditë e më shumë shpejtësia mobile e internetit është në rritje, niveli më i lartë i kësaj dukurie është regjistruar në kontinentin e Evropës.

Sipas një raporti vjetor nga firma e internetit me qendër në SHBA, Akamai, thuhet se interneti i pajisjeve të lëvizshme, mobile ka regjistruar një rritje prej 12 për qind, shifër kjo që përkthehet në 6.9 megabit për sekondë.

Britania e Madhe me 27.9 për qind numëron internetin më të shpejtë në Evropë, atë e pason Belgjika me 19.4 megabit për sekondë dhe më pas e ndjek Gjermania me 5.7 megabit për sekond.

Sipas raportit interneti me shpëjtësi më të ulët ndodhet në kontinentin afrikan, në Algjeri ku shpejtësia e tij është 2.2 megabit për sekondë. Ndërkohë interneti me shpejtësinë më të ulët në Azi është në Kaledonian e Re dhe interneti me shpejtësinë më të ulët në kontinentin amerikan është në Venezuelë me shpejtësi 2.3 megabit për sekondë.

Ndërkohë shumë shtete të Evropës ku mes tyre janë Spanja, Holanda dhe Sllovakia janë në listën e vendeve me internetin më të shpejtë.

 

/ Gazeta Express

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale