Banka e Bashkuar e Shqipërisë do të udhëheqë Tirana Fintech Hive, organizuar nga Elmangos Ventures - Business Magazine Albania

Banka e Bashkuar e Shqipërisë do të udhëheqë Tirana Fintech Hive, organizuar nga Elmangos Ventures

Tirana Fintech Hive
16-11-2022 Join

Elmangos Ventures (EV), nxitës inovacioni dhe organizator i shumë eventeve të biznesit, njoftoi organizimin e Tirana Fintech Hive (TFH), në bashkëpunim me Bankën e Bashkuar të Shqipërisë (UBA) në datat 16-17 Nëntor.

Drejtori i Përgjithshëm i Bankës së Bashkuar të Shqipërisë, z. Amel Kovacevic, u shpreh:

“Shqipëria po zhvillohet me ritme më të mëdha. Mundësitë në startupe, përkatësisht ekosistemi fintech janë të pafundme. Por, është e domosdoshme të takosh personin e duhur për të kapur mundësinë e duhur. Tirana Fintech Hive do të jetë një vend, ku pjesëmarrësit mund të gjejnë mundësi dhe UBA është e lumtur që është pjesë e kësaj nisme. UBA do të ofrojë mbështetje për aktorët e ekosistemit brenda dhe jashtë Shqipërisë. Është momenti ideal që aktorët ndërkombëtarë të bashkëpunojnë dhe të shfrytëzojnë mundësitë në Shqipëri.”

Lexo: Droni i parë shqiptar vjen nga SKAITECH

TFH2022 do të zhvillohet më 16-17 nëntor 2022 dhe synon të trajtojë fushën e veprimit dhe mundësitë që ofron Fintech, duke bërë bashkë të gjitha palët e interesuara të ekosistemit në një pikë takimi.

Përgjatë një periudhe dy ditore, TFH2022 do të organizojë një shumëllojshmëri të gjerë programesh, duke përfshirë shkëmbime biznesi, panele të personalizuar dhe takime private, të gjitha nën temën e “Mundësive të Pashfrytëzuara të Shqipërisë”.

TFH2022 do të jetë një event ekskluziv, i përbërë nga startup të Fintech, institucione financiare, rregullatorë, investitorë dhe akademikë.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0