EU for Innovation sjell diçka të re për turizmin dhe agrobiznesin

EU for Innovation sjell diçka të re për turizmin dhe agrobiznesin


 

Hapen aplikimet për “Kartelën e Sipërmarrjes”. Afati është deri në datën 11 Mars 2020, ora 14:00.

#GO2Innovation është një Qendër Inovacioni për Turizmin dhe Agrobiznesin në Qarkun Shkodër. Ajo ofron shërbime të asistencës teknike për sipërmarrjet në turizëm dhe agrobiznes.

Qëllimi i #GO2Innovation është të inkurajojë inovacionin, rritjen dhe konkurrueshmërinë e sipërmarrjeve në këtë rajon. #GO2Innovation është një partneritet i drejtuar nga Organizata për Planifikim të Qëndrueshëm Urban GO2 në bashkëpunim me Shkollën Profesionale të Turizmit “Hamdi Bushati” dhe Bashkinë Vau Dejës.

Lexo: EIIU TALKs dhe Tirana si “hotspot” europian për nomadët dixhitalë. Hackathoni i dhjetorit mbledh studentë, universitete, kompani dhe Bashkinë e Tiranës

Ky partneritet funksionon si një sipërmarrje policentrike me 3 qendra:

  1. Organizata GO2,
  2. Shkolla “Hamdi Bushati”,
  3. Bashkia Vau Dejës.

Në dispozicion të #GO2Innovation, institucionet e mësipërme kanë angazhuar kapacitete njerëzore, si dhe kanë vënë në dispozicion mjedise me infrastrukturë dhe teknologji profesionale për t’i ofruar sipërmarrjeve:

– hapësirë të përbashkët pune

– rrjetëzim dhe edukim

– këshillim dhe aftësim

– marketim dhe çertifikim.

#GO2Innovation mbështetet nga programi EU for Innovation i financuar nga BE dhe i zbatuar nga SIDA dhe GIZ.

Të gjithë ata që duan të regjistrohen të aplikojnë KËTU

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0