Ermand Mertenika: Njihuni me Tele-Mjekësinë (Diagnoza Online Mjekësore) - Business Magazine Albania

Ermand Mertenika: Njihuni me Tele-Mjekësinë (Diagnoza Online Mjekësore)

Tele-Mjekësinë

*Ermand Mertenika / Inxhinier Bio-Mjekësor.

Tele-shëndetësia është shpërndarja e shërbimeve dhe informacioneve të lidhura me shëndetin nëpërmjet informacionit elektronik dhe teknologjive të telekomunikacionit midis pacientit dhe mjekut. Ai lejon kontaktin e pacientit dhe mjekut në distanca të gjata, kujdesin, këshillat, përkujtuesit, edukimin, ndërhyrjen, monitorimin dhe pranimet në distancë.

Telemjekësia përdoret në një kuptim më të kufizuar për të përshkruar shërbimet mjekesore në distancë, të tilla si diagnostikimi dhe monitorimi. Kur mjediset rurale, mungesa e transportit, mungesa e lëvizshmërisë, kushtet për shkak të shpërthimeve, epidemive ose pandemive, ulja e fondeve ose mungesa e stafit kufizojnë aksesin në kujdes, teleshëndetësia eshte zgjidhja e vetme e diagnostikimit me anë të internetit. Tele-shëndetësia siguron diagnostikim online, takime, mbikëqyrje dhe prezantime ndërmjet praktikuesve, komunikim online me mjekun dhe pacientin dhe informacione në tjera në internet për menaxhimin e të dhënave shëndetësore dhe integrimin e sistemit të kujdesit shëndetësor.

Lexoni: Ermand Mertenika : Njihuni me pajisjet diagnostikuese të Fizioterapeutikës

Teleshëndetësia mund të përfshijë dy mjekë që diskutojnë një rast përmes videokonferencës, një operacion robotik që ndodh përmes aksesit në distancë, terapi fizike e bërë nëpërmjet instrumenteve të monitorimit digjital, ushqimit të drejtpërdrejtë dhe kombinimeve të aplikimit. Tele-mjekësia përfshin gjithashtu testet online për interpretim nga një specialist apo mjek. Gjithashtu Tele-Shëndetësia përfshin monitorimin në shtëpi përmes dërgimit të vazhdueshëm të të dhënave shëndetësore të pacientit, konferencë online midis mjekut dhe pacientit etj.

Organizata Botërore e Shëndetësisë përdor tele-mjekësinë për të përshkruar të gjitha aspektet e kujdesit shëndetësor duke përfshirë kujdesin parandalues. Shoqata Amerikane e Telemjekësisë përdor termat telemjekësi dhe teleshëndet në mënyrë të ndërsjellë, megjithëse pranon se tele-shëndetësia ndonjëherë përdoret më gjerësisht për shëndetin në distancë që nuk përfshin trajtime klinike aktive.

Shëndeti elektronik është një term tjetër i lidhur, i përdorur veçanërisht në shtetet e zhvilluara kryesisht në SHBA, Europë, Japoni etj. Tele-shëndetësia kërkon akses të mirë në internet midis mjekut dhe pacientit, kërkon një lidhje të mirë interneti të shpejtë dhe me kapacitet të mirë pa shkëputje online.

Telemjekësia po zhvillohet vazhdimisht me hapa të shpejtë duke qenë një koncept teknologjik mjaft i rëndësishëm në shëndetësi pasi pacientët të cilët nuk kanë nevojë për ndërhyrje kirurgjikale apo probleme shëndetësore akute nuk është e nevojshme të jenë prezent fizikisht në qendrat spitalore.

Telemjekësia përfshin disa nëndarje si: këshilla online në ushqim, Infermieri Online, Mjeku Online, Farmacia Online, Dentistria Online (Këshilla dhe sygjerime), Neurologjia Online, Kardiologjia Online, Psikologjia dhe Psikoterapia Online, Fizioterapia Online, Rehabilitimi Online, Radiologjia Online, etj.

Lexoni: Ermand Mertenika: Aplikimi i fibrave optike në shëndetësi

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0