Ermand Mertenika: Ja si rrjetet sociale kanë “pushtuar” Globin - Business Magazine Albania

Ermand Mertenika: Ja si rrjetet sociale kanë “pushtuar” Globin

Ermand Mertenika

Ermand Mertenika, Inxhinier Biomjekesor, Kontributor në Businessmag.al

Në mbarë botën, miliarda prej nesh përdorin mediat sociale çdo ditë, dhe ky numër thjesht vazhdon të rritet progresivisht. Në fakt, vlerësohet se deri në vitin 2023, 3.44 miliardë njerëz do të përdorin rrjetet sociale, nga 970,000 në 2010. Ne e përdorim atë në çdo aspekt të jetës sonë: në marrëdhëniet tona personale, për argëtim, në punë dhe në studimet tona.

Për ta vënë atë në një kontekst, çdo minutë dërgojmë kolektivisht më shumë se 40 milionë mesazhe në Facebook . Përdorimi i rrjeteve sociale është në rritje dhe ky aspekt nuk po ndryshon vetëm mënyrën se si komunikojmë, por po ndryshon dhe mënyrën se si të bëjmë biznes, mënyrën se si jemi të qeverisur dhe mënyrën se si jetojmë në shoqëri.

Mediat sociale jane një trend që tashmë po përhapen me shpejtesi në biznese përtej redaksisë apo informacionit, qoftë për shkak të marketingut digjita,l apo kanaleve të reja të komunikimit të shërbimit ndaj klientit. Mediat sociale po japin informacione në mënyre progresive dhe të vlefshme dhe në sistemin shëndetësor. Industria shëndetësore tashmë po përdor mediat sociale për të ndryshuar mënyrën se si funksionon, qoftë përmes fushatave të shëndetit publik, apo vizitave virtuale të mjekut me pacientin në Skype, apo dhe në Telemedicine, zgjidhje të problemeve të ndryshme në biznes apo të tjera (Profesori online GOOGLE). Bota e informatikës vazhdimisht po pushton rruzullin tokësor, duke u zgjeruar me informacione të gjëra dhe të gjata.

Rrjetet sociale të cilët dominojne globalisht njerezimin janë: Google – 4,3 miliard qytetare (Platforma me e madhe me numrin me te madh te Data-Serverave) Facebook- 3 miliardë qytetarë Instagrami – 2,2 miliard qytetarë Tiktok – 1,5 miliard qytetarë Tëitter – 500 milion qytetarë. Rrjetet sociale po ndikojnë më shumë pozitivisht në zhvillimin e teknologjisë, në promovimin e biznesit, komunikimit dhe zgjerimit të informacionit në të gjitha aspektet.

Por, ka edhe efekte anësore të këtyre rrjeteve sociale, të cilët po rrisin në shkallë progresive depresionin tek të rinjtë, stresin, probleme shëndetësore okulistike (Dëmtime Ofthalamologjike), hera-herës keqinformin në diagnoza dhe konceptin CyberBullying ( Bulizimi online), i cili dominon tek moshat e vogla dhe adoleshenca, rritjen e shkallës se introvertizmit, etj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0