Elon Musk shfaq robotin humanoid të quajtur Optimus - Business Magazine Albania

Elon Musk shfaq robotin humanoid të quajtur Optimus

Elon Musk shfaqi versionin më të fundit të robotit me pamje njerëzor Optimus të Teslës në Ditën e Investitorëve të kompanisë 2023 dhe ishte në gjendje të ecte pa lidhje. Qëllimi përfundimtar për Tesla është që biznesi i saj robotik të kapërcejë automobilat e saj për sa i përket të ardhurave.

Musk beson se Tesla ka teknologjitë më të avancuara të inteligjencës artificiale në botën reale, duke lënë të kuptohet se përsëritjet e ardhshme të Optimus do të jenë në gjendje të ecin në mënyrë autonome dhe të zgjidhin detyra. Optimus mund të përdoret në fabrikat e Tesla-s në mbarë botën përpara se të bëhet i disponueshëm komercialisht për publikun.

Lexo edhe: Largimet masive nga Twitter, Musk pritet t’i shpërblejë me aksione punëtorët e mbetur

Ne imagjinojmë se një lloj modeli i gjuhës së AI do të zbatohet, por kjo me shumë mundësi nuk do të ndodhë deri në versionin e dytë ose të tretë të modelit të prodhimit. Megjithatë, mund të duhet ende pak kohë derisa Optimus të përmirësohet me njohjen e automatizuar të të folurit GPT-3, si Ameca.

“Aktivizuesit në Optimus janë të gjithë të patentuara nga Tesla dhe të dizajnuar me porosi. Ne projektuam motorin elektrik, kutinë e shpejtësisë, elektronikën e fuqisë, padyshim paketën e baterisë, gjithçka tjetër që shkon në Optimus. Ne ishim mjaft të befasuar kur zbuluam se sa pak ishte në dispozicion në raft. Ka një numër të madh motorësh elektrikë dhe kuti ingranazhesh dhe çfarë nuk janë të disponueshme në botë, dhe ne zbuluam se asnjëri prej tyre nuk ishte i dobishëm në një robot humanoid, “tha Musk.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0