Elon Musk planifikon të kërkojë pagesë nga përdoruesit e rinj të X për të mundësuar postimet - Business Magazine Albania

Elon Musk planifikon të kërkojë pagesë nga përdoruesit e rinj të X për të mundësuar postimet

X

Elon Musk po planifikon t’u kërkojë përdoruesve të rinj X një tarifë të vogël për të mundësuar postimin në rrjetin social dhe për të frenuar problemin e robotëve.

Në përgjigje të një llogarie X që postoi në lidhje me ndryshimet në website-in e X, Musk tha se ngarkimi i një tarife të vogël për llogaritë e reja ishte mënyra e vetme për të ndaluar sulmin e robotëve.

“Inteligjenca Artificiale aktuale mund të kalojë me lehtësi pyetjen ‘a jeni një robot’,” tha Musk, duke iu referuar mjeteve si CAPTCHA.

 

X

 

Ndërsa iu përgjigj një përdoruesi tjetër, Musk më vonë shtoi se llogaritë e reja do të mund të postonin pas tre muajsh të krijimit pa paguar një tarifë.

 

X

 

Siç ndodh me shumë njoftime në lidhje me platformat sociale, për momentin nuk ka detaje se kur do të zbatohet kjo politikë dhe çfarë tarifash mund të paguajnë përdoruesit e rinj.

Tetorin e kaluar, X filloi t’i tarifonte përdoruesit e rinj të paverifikuar 1 dollarë në vit në Zelandën e Re dhe Filipine. Përdoruesit e rinj pa pagesë që regjistrohen në platformë nga këto rajone mund të lexojnë postimet, por nuk mund të ndërveprojnë me to. Për të postuar përmbajtje, për të pëlqyer, për të ripostuar, për t’u përgjigjur, për të shënuar dhe cituar postime, ata duhej të paguanin një tarifë. Musk mund të aplikojë një tarifë të ngjashme me rajonet e tjera.

Në fillim të këtij muaji, X tha se platforma po fillonte një spastrim të madh të llogarive të padëshiruara, duke paralajmëruar përdoruesit se numri i ndjekësve të tyre mund të ndikohej. Megjithatë, me një plan për të tarifuar përdoruesit e rinj, kompania e mediave sociale me sa duket synon të trajtojë më mirë problemin e robotëve.

 

X

 

Ndërsa Musk ka folur për luftimin e robotëve të AI, vitin e kaluar, X përditësoi politikën e saj për të përfshirë një klauzolë që postimet publike mund të përdoren për të trajnuar algoritmet e mësimit të makinerive ose modelet e Inteligjencës Artificiale. Më pas, në korrik 2023, Musk tha se kompania e tij e AI xAI do të përdorte postime publike për të trajnuar modele.

Në fillim të këtij muaji, xAI vuri në dispozicion chatbotin e tij Grok për përdoruesit Premium të X, të cilët paguajnë 8 dollarë në muaj. Chatbot ishte më parë i disponueshëm për përdoruesit që paguanin 16 dollarë në muaj për nivelin Premium+. Javën e kaluar, Fortune raportoi se X planifikon të vendosë Grok të disponueshëm për përdoruesit për të shkruajtur postime.

techcrunch.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0