Elon Musk nuk ndalet, raketa Falcon Heavy fluturon sot - Business Magazine Albania

Elon Musk nuk ndalet, raketa Falcon Heavy fluturon sot

Elon Musk nuk ndalet, raketa Falcon Heavy fluturon sot

SpaceX do të lëshojë sot në hapësirë raketën Falcon Heavy për herë të parë në më shumë se 3 vjet. Kompania e Elon Musk po synon që të dërgojë dy Forca Hapësinore në orbitë, dy vite pas planifikimit të misionit origjinal.

Vonesat e vazhdueshme janë shkaktuar për shkak të problemeve me ngarkesën, që në këtë rast bëhet fjalë për mikrosatelitin e quajtur TETRA-1, i krijuar për “misione të ndryshme prototipesh”.

Raketa Falcon Heavy u ngrit për herë të fundit në vitin 2019 nga Stacioni Hapësinor Kennedy me dy duzina satelitësh, një orë atomike hapësinore, hirin e astronautit Bill Pogue etj. Asokohe, u quajt si fluturimi më i vështirë i SpaceX.

 

Prej atëherë, kompania ka lëshuar raketa të tjera, duke përfshirë edhe fluturimin e një ekuipazhi qytetarësh në një udhëtim 3-ditor hapësinor. Musk duket se nuk ka reshtur asnjë sekondë pasi ky është fluturimi i parë i rëndësishëm që pas blerjes së Twitter. spacex

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0