Elon Musk, njeriu i tretë më i pasur në botë - Business Magazine Albania

Elon Musk, njeriu i tretë më i pasur në botë

Elon Musk është themeluesi, CEO, CTO , teksa po punon për të revolucionarizuar transportin si në Tokë, përmes prodhuesit të makinave elektrike Tesla në hapësirë, përmes prodhuesit të raketave Space X.

Por veç kësaj, Musk është bërë njeriu i tretë më i pasur në botë duke kapërcyer kështu themeluesin e “Facebook” Mark Zuckerberg. Të ardhurat nga prodhimi i makinave elektrike, kanë bërë që Musk të bashkohet me indeksin prestigjioz S&P 500 të kompanive më të mëdha të listuar në SH.B.A. Si rrjedhojë, fitimi ishte marramendës dhe çmimi i aksionit u rrit deri në 12 përqind në 460 $ (347 £), duke e vlerësuar Tesla-n me 320 miliardë £. Pas arritjes, Musk e dërgoi pasurinë personale në vlerën e 82 miliardë paund.

LEXO: Vetëm me 3 fjalë, Elon Musk shpjegoi se si mund të bëhesh ekspert në çdo gjë

Tashmë për Indeksin e Miliarderëve të Bloomberg, Musk ndodhet në vendin e 3 duke u cilësuar si një nga njerëzit më të pasur në botë. Miliarderi i lindur në Afrikën e Jugut zotëron një 20 përqind të aksioneve në Tesla. Kjo e zhvendos 49-vjeçarin në vendin e tretë, mbi pasurinë e Zuckerbergut prej 80 miliardë £. Kjo do të thotë se vetëm themeluesi i Amazon Jeff Bezos, me 139 miliardë £ në emrin e tij, dhe themeluesi i Microsoft Bill Gates, me 97 miliardë paund, janë përpara tij, për nga pasuria. Për t’u kualifikuar për pagën maksimale, Musk duhet të ndërtojë Tesla në një kompani 490 miliardë £ deri në vitin 2028, ndërsa Space X është duke përmbushur kontratën e saj të parë tregtare me agjencinë hapësinore amerikane Nasa.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0