Elon Musk ka një zgjidhje shumë të mirë për trafikun

Elon Musk ka një zgjidhje shumë të mirë për trafikun


Tiranës do t’i duhej shumë kjo risi.

Elon Musk ka njoftuar në Twitter se tuneli i parë i Boring Company do të hapet në 10 Dhjetor, me xhiro falas për publikun gjatë ditës.

Kompania Boring është lançuar në vitin 2016 në Twitter, ndërkohë që Elon kishte ngecur në trafik në Los Angeles. Ai shkruajti se trafiku po e mërziste dhe ishte gati të ndërtonte një makinë të madhe dhe të fillonte gërmimet. “Do ta quaj Kompania Boring (e mërzitshme, frymëzuar nga trafiku),” vazhdoi ai. “Boring, është ajo që bëjmë”. Dhe ndërkohë që të tjerët menduan se ishte thjesht një shaka, ai e krijoi.

Në prill të vitit të kaluar, Kompania Boring nxori një video ku tregohet se si do të funksinojnë tunelet, me makina të ulura në platforma të veçanta dhe të transportuara përmes një tuneli në një pistë me shpejtësi deri në 250 km për orë. Njësitë e tjera brenda tunelit, di të përdoren nga këmbësorët dhe biçikletat në mënyrë që të lëvizin brenda tij.

Tuneli që do të hapet në Dhjetor është përshkruar si një “tunel provë” dhe ndodhet në Hawthorne, Kaliforni, në një tokë që Musk zotëron. Në vende të tjera këto tunele janë përballur me pengesa ligjore.

Musk është i vendosur se hapja e një tuneli dhe ftimi i publikut për ta provuar atë do të ndikojë mirë në gjykatën e opinionit publik. Dhe se ndikimi nga ata që e kanë parë tunelin në veprim do të ndihmojë të bindë qeveritë lokale që të mbështesin projektin në vend që ta luftojnë atë.

Funksionon ose jo, kjo mbetet një lëvizje e zgjuar.

/INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0