Elon Musk ka një zgjidhje shumë të mirë për trafikun


Tiranës do t’i duhej shumë kjo risi.

Elon Musk ka njoftuar në Twitter se tuneli i parë i Boring Company do të hapet në 10 Dhjetor, me xhiro falas për publikun gjatë ditës.

Kompania Boring është lançuar në vitin 2016 në Twitter, ndërkohë që Elon kishte ngecur në trafik në Los Angeles. Ai shkruajti se trafiku po e mërziste dhe ishte gati të ndërtonte një makinë të madhe dhe të fillonte gërmimet. “Do ta quaj Kompania Boring (e mërzitshme, frymëzuar nga trafiku),” vazhdoi ai. “Boring, është ajo që bëjmë”. Dhe ndërkohë që të tjerët menduan se ishte thjesht një shaka, ai e krijoi.

Në prill të vitit të kaluar, Kompania Boring nxori një video ku tregohet se si do të funksinojnë tunelet, me makina të ulura në platforma të veçanta dhe të transportuara përmes një tuneli në një pistë me shpejtësi deri në 250 km për orë. Njësitë e tjera brenda tunelit, di të përdoren nga këmbësorët dhe biçikletat në mënyrë që të lëvizin brenda tij.

Tuneli që do të hapet në Dhjetor është përshkruar si një “tunel provë” dhe ndodhet në Hawthorne, Kaliforni, në një tokë që Musk zotëron. Në vende të tjera këto tunele janë përballur me pengesa ligjore.

Musk është i vendosur se hapja e një tuneli dhe ftimi i publikut për ta provuar atë do të ndikojë mirë në gjykatën e opinionit publik. Dhe se ndikimi nga ata që e kanë parë tunelin në veprim do të ndihmojë të bindë qeveritë lokale që të mbështesin projektin në vend që ta luftojnë atë.

Funksionon ose jo, kjo mbetet një lëvizje e zgjuar.

/INC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale