Elon Musk bën thirrje për “ndarjen” e Amazon

Elon Musk bëri thirrje për “ndarjen” e Amazon, pas një mosmarrëveshje për një e-book rreth koronavirusit. Sipërmarrësi doli në mbrojtje të një autori libri, i të cilit që kishte të bënte me pandeminë e koronavirusit, që u refuzua nga Amazon Kindle.

Musk etiketoi shefi ekzekutiv të Amazon Bezos, në një cicërimë në Twitter, duke thënë se vendimi i tij ishte i çmendur dhe kishte ardhur koha për të shpërbërë Amazon. Amazon tha se libri është refuzuar gabimisht dhe do të ri-publikohej. Autori i librit Alex Berenson mori vëmendjen e Musk pasi publikoi një mesazh nga Amazon, që i thoshte se libri i tij për pandeminë nuk përputhej me rregulloren e kompanisë. “Ata më censuruan!” shkruajti z. Berenson. “Libri bazohet tërësisht në të dhëna të publikuara nga qeveria dhe revistat shkencore. Nuk thotë se koronavirusi nuk është i vërtetë ose nuk vret njerëz.” Musk ka kritikuar vazhdimisht politikat e qeverisë rreth pandemisë së koronavirusit.

Musk e kishte përshkruar urdhrin si fashizëm dhe kërcënoi të largonte Tesla nga Kalifornia. Musk dhe Bezos janë dy rivalë edhe në industrinë hapësinore. Musk kishte themeluar SpaceX në 2002, dy vite pasi Bezos nisi  firmën e tij të raketave Blue Origin. Vitin e kaluar, Bezos kritikoi idenë e Musk për të kolonizuar Marsin.

BBC

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale