Efekti Brexit i paqartë, dy skenarët si na ndikon ne - Business Magazine Albania

Efekti Brexit i paqartë, dy skenarët si na ndikon ne


Efektet e mundshme të Brexit vlerësohen si një nga rreziqet kryesore ndaj së ardhmes së ekonomisë globale dhe ecurisë së tregjeve financiare.

Paqartësia lidhur me këtë proces ka nxitur një valë pasigurie ekonomike, politike dhe institucionale. Në një skenar pozitiv, marrëveshjet e reja midis Mbretërisë së Bashkuar dhe Bashkimit Europian do të shmangin ngritjen e barrierave ekonomike midis dy rajoneve, duke minimizuar pasojat e këtij tranzicioni.

Banka e Shqipërisë raporton se, në rastin e materializimit të një skenari më negativ, pasojat makroekonomike në vendet e zhvilluara të Europës, mund të jenë të konsiderueshme, ndërkohë që jashtë Europës ndikimi pritet të jetë i kufizuar.

Nga ana tjetër, ngadalësimi i mundshëm ekonomik i rajoneve në zhvillim, veçanërisht pasiguria lidhur me tranzicionin ekonomik të Kinës, përshkallëzimi i konflikteve gjeopolitike dhe efekti negativ i çmimeve të ulëta të naftës në balancat fiskale dhe financiare të disa prej vendeve prodhuese, vazhdojnë të përbëjnë rrezik për perspektivën afatmesme të ekonomisë globale.

Rezultati i referendumit për daljen e Mbretërisë së Bashkuar nga Bashkimi Europian në datën 23 qershor, u shoqërua me luhatshmëri të theksuar në tregjet e kapitalit dhe të këmbimit valutor. Kjo tronditje rezultoi jetëshkurtër dhe një pjesë e mirë e çmimeve u rikuperuan gjatë muajve në vazhdim. Gjithsesi, vendimi për Brexit dhe paqartësia mbi nisjen dhe kohëzgjatjen e procesit (i cili ndodh për herë të parë), ka ndikuar negativisht në pritshmëritë e investitorëve dhe mund të sjellë pasoja për perspektivën ekonomike të Europës dhe atë globale në përgjithësi.

Rreziqet më të drejtpërdrejta dhe më afatshkurtra për aktivet e sistemit financiar, lidhen kryesisht me mundësinë e rënies së vlerës së këtyre aktiveve të investuara në GBP, si rezultat i nënçmimit të monedhës britanike.

Rreziqet më afatgjata dhe më të vështira për t’u përcaktuar lidhen me ndikimin që Brexit mund të ketë në ekonominë e Europës Kontinentale dhe të Mbretërisë së Bashkuar, dhe se si kjo mund të përcillet në marrëdhëniet tregtare me vende të tjera.

Burimi: monitor.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0