Edi Rama: Sot hapen prenotimet për fluturimet e riatdhesimit që nisin të shtunën nga Roma


Në një postim në Facebook kryeministri i vendit Edi Rama njofton hapjen e prenotimeve për fluturimet e riatdhesimit që nisin të shtunën nga Roma.

Lexo: Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve: I bën thirrje të gjithë tatimpaguesve, të mos plotësojnë formularin që aktualisht mund t’i shfaqet në sistem

Paketa do të jetë 100Euro për fluturimin, që do të paguhen nga personi dhe 21 euro në ditë për akomodimin 14 ditor në hotel. Prej të cilave 14 Euro do të mbulohen nga qeveria për fjetjen e shërbimin me standardet AntiCovid-19. Ndërsa vetëm 7 Euro do të paguhen nga personi për ushqimin.

“Besoj se kjo paketë është mëse e arsyeshme. Falenderoj Air Albania dhe operatorët turistikë për mirëkuptimin dhe kontributin e tyre”, u shpreh kryeministri.

Gjithashtu ai shtoi, se çmimi i biletës do të variojë sipas destinacioneve, ndërsa pagesa e hotelit karantinë do të jetë fikse për të gjithë natyrisht.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale