Edhe truri artificial ka nevojë të flejë

Në të ardhmen, robotët mund të marrin edhe ”një sy gjumë”. ”Rrjetet e tyre nervore artificiale, në fakt, duhet të pushojnë për të rikuperuar stabilitetin e humbur gjatë funksionimit, ashtu si truri i njeriut”, E ka zbuluar laboratori kombëtar në New Meksiko, që do ta prezantojë studimin në Seattle, në konferencën ”Women in Computer Vision”.

“Ne studiojmë rrjetet nervore të impulsit artificial, sisteme që mësojnë si truri ynë. Ne ishim të magjepsur nga perspektiva e trajnimit të një procesori neuromorfik në një mënyrë të ngjashme me atë që njerëzit dhe sistemet e tjera biologjike mësojnë nga mjedisi gjatë zhvillimit të fëmijërisë’’, thotë studiuesi Yijing Watkins.

Megjithatë, eksperimentet laboratorike kanë treguar që pas periudhave të vazhdueshme të pakontrolluara, rrjetet nervore artificiale bëhen të paqëndrueshme. Studiuesit menduan t’i linin ‘të pushojnë’ duke i ekspozuar ata në lloje të ndryshme të zhurmës (të ngjashme me ndërhyrjet që mund të dëgjohen në radio, kur kalon nga një stacion në tjetrin). Pas disa përpjekjeve, ata vëzhguan se truri artificial rikuperon stabilitetin më mirë kur ekspozohen ndaj një zhurme të ashtuquajtur G Gaussian ’, e cila përfshin një spektër të gjerë frekuencash dhe amplitudash. Në këtë mënyrë mendohet se kjo lloj zhurme riprodhon të njëjtën input që neuronet e trurit tonë marrin gjatë fazës së gjumit të ngadaltë.

ANSA

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale