E dinit që tani mund të aktivizoni asisitentin zanor të ChatGPT në iPhone tuaj? - Business Magazine Albania

E dinit që tani mund të aktivizoni asisitentin zanor të ChatGPT në iPhone tuaj?

E dinit që tani mund të aktivizoni asisitentin zanor të ChatGPT në iPhone tuaj?

Me lajmet se veçoria ChatGPT Voice e OpenAI është tani e disponueshme për të gjithë përdoruesit pa pagesë, ju mund të hiqni dorë nga Siri si asistenti juaj kryesor i zërit në iPhone tuaj, veçanërisht në iPhone 15 Pro dhe Pro Max. Telefonat inteligjentë më të fundit të Apple mbështesin aftësinë për të konfiguruar butonin e ri “Action”, i cili zëvendëson butonin Mute që ka qenë në iPhone që nga debutimi i tij. Nëpërmjet një menuje të re të Cilësimeve, përdoruesit mund ta kthejnë butonin në përdorime të tjera përtej heshtjes së ziles së tyre.

Në varësi të preferencave tuaja personale, ju mund ta lidhni butonin e veprimit(action) me çdo numër detyrash – ai mund të hapë kamerën, të ndezë elektrik dore, të regjistrojë një Memo zanore, të hapë aplikacionin Zoom, t’ju lejojë të përdorni shpejt një veçori të aksesueshmërisë së aplikacionit.

Ky i fundit është opsioni që duhet të përdorni për ta kthyer butonin në një “ngacmim”për ChatGPT.

iPhone 15 Pro Max in natural titanium, being held, showing the side of the phone including Action and volume buttons

Sidoqoftë, përpara njoftimit që e bënte aksesin në Voice falas për të gjithë përdoruesit e ChatGPT, lidhja e kësaj veçorie iOS me Butonin Action do të çonte vetëm në një gabim, pasi qasja me zë kërkon një abonim në ChatGPT+. Tani, kjo nuk është më një problem, që do të thotë se çdokush mund të heqë dorë nga Siri në favor të ChatGPT duke konfiguruar Butonin Action për të nisur funksionin e aksesit me zë të ChatGPT.

Lexo edhe:Gates: AI mund të mos i zëvendësojë njerëzit, por nuk mund të themi të njëjtën gjë për javën e punës 5-ditore

Për ta bërë këtë, do t’ju duhet të lëvizni poshtë te menuja “Butoni Action” në ekranin e cilësimeve të iOS, më pas kaloni te opsioni “Shortcut” afër fundit. Më pas do të prekni butonin blu “Zgjidhni një shortcut” dhe do të lëvizni poshtë nëpër listën e alfabetizuar të aplikacioneve të mbështetura për të klikuar tek “ChatGPT”. Në ekranin tjetër, thjesht prekni shortcut-in ekzistues “Fillimi i bisedës zanore” për të lidhur këtë veprim të veçantë me butonin.

Vini re se do t’ju duhet të shkarkoni aplikacionin Shortcuts në iPhone tuaj, nëse nuk e keni tashmë.

Pasi të konfigurohet, mund të shtypni dhe mbani butonin e veprimit për të nisur seancën tuaj të zërit ChatGPT. Përdoruesit janë në gjendje të zgjedhin nga pesë zëra të ndryshëm për asistentin e tyre ChatGPT – Ember, Sky, Breeze, Juniper dhe Cove. Më pas, thjesht mund t’i drejtoni pyetjet tuaja drejtpërdrejt në ChatGPT dhe të dëgjoni përgjigjet e tij – si Siri, por shumë, shumë më i zgjuar. Duhet të theksojmë se ChatGPT është larg nga aplikacioni i vetëm që mbështet iPhone 15 Pro dhe veçorinë e re të Pro Max.

Shtimi i ChatGPT është ndër opsionet më të mira këtu, duke pasur parasysh dobinë e chatbotit të AI në një numër pyetjesh të përditshme për të përmendur aftësitë e munguara të Siri.

Sikur të mund ta bënim atë asistentin default në iPhone…

TC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0