E dini se kur kanë lindur blogjet e para? - Business Magazine Albania

E dini se kur kanë lindur blogjet e para?


Më 18 Korrik 1997, amerikani Dave Winer përpunoi software-in e parë që i dha jetë “ditarit online”. Kjo datë është zgjedhur si lindja simbolike e blogut, por në të vërtetë i referohet zhvillimit të këtij programi që shënoi një revolucion në internet.

Blogu i parë është publikuar më 23 Dhjetor 1997 falë Jorn Bargerit, një tregtar amerikan i pasionuar pas gjuetisë. Ai vendosi të hapë një faqe personale për të shpërndarë rezultatet e kërkimeve të tij në internet, sa i përket hobit të tij.

Lexo: Si të tërhiqni 1,000 vizitorë në ditë në postimin e blogut tuaj?

Në Shtetet e Bashkuara të Amerikës blogu mori sukses të madh: nga privilegji ekskluziv i universiteteve dhe qendrave të kërkimit, duke u bërë i arritshëm për të gjithë përdoruesit.

Ndër vite përdorimi i tij periodikisht ka regjistruar ulje e ngritje, sidomos me ardhjen e rrjeteve sociale: Facebook, Twitter dhe Instagrami janë bërë konkurrentët më të mëdhenj të blogjeve, por asnjë nga këto nuk ia ka dalë t’i zëvendësojë.

Lexo: Njihuni me blogeren 22-vjeçare, e cila paguhet 15,000 $ për një postim të vetëm në Instagram

Blogu në fakt sjell me vete një element të vështirë të replikueshëm përmes profileve të rrjeteve sociale dhe kjo është karakteristika që e bën akoma më shumë të preferueshëm si vend ku mund të publikojmë përmbajtjet tekstuale.

Burimi: kosova-sot.info

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0