e-Albania, portali i parë qeveritar shqiptar që ofron 465 shërbime - Business Magazine Albania

e-Albania, portali i parë qeveritar shqiptar që ofron 465 shërbime


Portali online e-Albania ofron aktualisht 465 shërbime të ndryshme.

Në një takim me maturantët e shkollës së mesme të përgjithshme “Gjergj Kastrioti” në Durrës, ministrja e inovacionit dhe administratës Publike, Mirela Harito, ka prezantuar shërbimet e këtij portali që shërben shpejt dhe kursen kohë.

Shërbimi kryesor dhe më i rëndësishëm për maturantët në këtë portal është ai i ‘Maturës Shtetërore’, një shërbim elektronik, i cili mundëson aplikimin online në formularët A1 dhe A1Z.

“Maturantët janë ndër përdoruesit më aktiv të këtij portali dhe ne biseduam sot me ata që përveç shërbimit të maturës të përdorin dhe shumë shërbime të tjera që ofron portali që nga karta e shëndetit, pagesa e energjisë elektrike dhe një sërë shërbimesh t’i përdorin vetë por edhe të mësojnë edhe prindërit ta përdorin atë”, u shpreh Harito.

Portali e-Albania numëron rreth 242 mijë përdorues dhe në të ofrohen një sërë shërbimesh online, si Karta e shëndetit dhe shërbimi për Kontrollin Mjekësor Bazë, e-Lejet (aplikimi për leje ndërtimi në mënyrë elektronike), matura shtetërore, 36 shërbime elektronike të Ministrisë së Punëve të Jashtme dhe Përfaqësive Diplomatike dhe Konsullore, siç janë aplikimet për shtetësi, aplikime për vërtetime apo certifikata të ndryshme, aplikime për leje kalimi etj. Ky portal mundohet që t’ua bëjë jetën më të thjeshtë qytetarëve duke ofruar shumë shërbime, të cilat kryhen më me lehtësi dhe marrin shumë më pak kohë se kur nuk kryhen online.

burimi: GazetaExpress

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0