Droga i mbyt djalin, nëna hap qendër këshilluese


Nëna, psikologja dhe aktivistja e Ferizajit, Arjeta Musliu pas humbjes së djalit të saj nga varësia e drogave, së bashku me miq dhe profesionistë të fushave të ndryshme, ka hapur Qendrën Këshilluese, e cila do të shërbejë direkt për parandalimin e kësaj dukurie negative që thuhet se është në rritje edhe në qytetin e Ferizajit.

“Nevoja e madhe që është krijuar, jo që kemi dyshuar që nuk është e nevojshme një qendër e tillë, por duke e llogaritur stigmën që është prezente sidomos në këtë dukuri negative, na gëzon ky fakt që me besimin më të madh do ja dalim. Do ja dalim që ti qëndrojmë sa më afër individëve dhe familjarëve në nevojë, përmes këshillimeve, përmes teknikave tona profesionale që i kemi. Dhe rininë tonë që është pasuria jonë më e madhe, ta kemi të shëndoshë”, ka thënë Musliu për Rtv Tema.

Nevojën e hapjes së një qendre të tillë e kanë konfirmuar edhe ata që merren çdo ditë me parandalimin e kësaj dukurie negative. Shkëlzen Marevci, i cili tashmë ka botuar një libër me rrëfimet e personave të varur nga droga, por edhe me familjarë viktimash në Ferizaj, tha se ky qytet duhet të bëjë më shumë rreth parandalimit të kësaj të keqe që sipas tij çdo ditë është në rritje.

“Një qendër e tillë është më se e nevojshme për qytetin e Ferizajit edhe për Kosovën, për shkak se të rinjtë kanë nevojë që dikush të jetë në mbështetjen e tyre. Dhe Arjeta, si një familjare, si një viktimë e këtij fenomeni, i ka mbledhur të gjitha forcat dhe ka marrë një iniciativë të jashtëzakonshme”, është shprehur ai për Rtv Tema.

Qendra këshilluese do të funksionojë çdo ditë pune nga ora 10:00 deri-18:00, ndërsa në të do të angazhohen profesionistë të fushave të ndryshme, të cilët me mënyrat e tyre do të kontribuojnë në parandalimin e varësisë nga drogat.

Rtv Tema

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0