Domosdoshmëria për Siguri… në një botë që po ndryshon!


Gjendemi në një periudhë ku duket qartë që po ecim drejt një bote tjetër, tek e cila koncepti i Sigurisë do të jetë prioritet parësor. Rreziqet – nga kriminalitetit i vogël e deri tek aktet terroriste – po shtohen dhe po bëhen gjithnjë e më komplekse. Kërcënimet asimetrike provojnë tani, që grupet terroriste mund të veprojnë me lehtësi më të madhe, pa u kufizuar nga kufijtë e vendit. Ndaj kërkesat për përmirësimin e masave të sigurisë shtohen dhe zhvillohen vazhdimisht.

Domosdoshmëria për Siguri… në një botë që po ndryshon!

 

Më datë 10 Dhjetor në Tiranë, pranë ambienteve të hotelit “Tirana International Hotel” do të zhvillohet konferenca “Albanian Security Forum”, e cila përbën takimin më të lartë të ekspertëve të fushës së Sigurisë në Shqipëri. (www.asf.al)

 

• Si do mund të kufizojnë shërbimet e sigurisë kombëtare kërcënimet konkrete terroriste?
• Si mund të arrihet bashkëpunim më i mirë midis shërbimeve vendore dhe ndërkombëtare të sigurisë?
• Cila teknologji dhe infrastrukturë gjendet në dispozicion të shërbimeve në mënyrë që të trajtojnë kërcënimet terroriste para se ato të shfaqen?
• Sa e rëndësishme është mbledhja dhe menaxhimi i informacionit për trajtimin e veprimtarive terroriste dhe krimit të organizuar?
• Cili mund të jetë roli i shërbimit të sigurisë private në përballimin e krimit?

 

Këtyre edhe shumë pyetjeve të tjera kritike do t’u përgjigjen specialistët dhe drejtuesit me ekspertizë në sektorin e sigurisë së informacionit në kuadër të sesioneve specifike që do t’i dedikohen Sigurisë IT.

 

Më shumë informacion në lidhje me organizimin e konferencës, mund të gjeni duke klikuar në linkun e mëposhtëm:
http://www.asf.al/faq/

 

Për të siguruar pjesëmarrjen tuaj duhet të plotësoni të dhënat tuaja në formën që do gjeni duke klikuar në linkun e mëposhtëm:
http://www.asf.al/1st-albanian-security-forum/registration-form/

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0