Disa këshilla për t’u stresuar më pak në punë gjatë sezonit të festave


Ndoshta mund të keni një ditë pune të ngarkuar, të lodhshme dhe të vështirë. Pikërisht këto ndikojnë në gjendjen tuaj shpirtërore, apo në ndryshimet që mund t’ju karakterizojnë, apo edhe në produktivitetin tuaj.

Shtojuni fetave tuaja shkëmbimin e dhuratave dhe argëtimin. Është shumë i rëndësishëm për një ambient të ngrohtë në prag festash. Në këtë artikull do të lexoni disa këshilla se si të jeni më pak të stresuar në punë në këtë sezon festash.

Gjeni rrjedhën tuaj
Idetë tuaja janë të përsosura, koha po fluturon dhe jeni plotësisht të zhytur në punë. Largohuni nga puna për disa minuta. Bëni një shëtitje dhe dëgjoni me kufje muzikën tuaj të preferuar, apo meloditë më të bukura të këtyre festive. Kjo mund t’ju bëjë juve më stimulus si natyrë.

Bëj një planifikim të vakteve ditore
Ndonjëherë mund të ushqeheni edhe në orarin e punës, por kur jeni të ngarkuar dhe të stresuar ju mund të mos e shijoni këtë. Në fakt është e rëndësishme që të ushqeheni edhe kur jeni në punë, por më me shumë rëndësi është që të shmagni sheqernat. Ju mund të konsumoni ushqime të shëndetshme që merrni nga shtëpia, ose të frekuentoni restorantet që servirin gatime të shëndetshme.

Mundohuni të bëni pak pushime të shkurtra
Është mirë që herë pas here të shkëputeni nga ekrani i laptopit tuaj. Bëni një pushim mendor disa minutësh, pasi kjo do t’ju japë më shumë mundësi të përqëndroheni në një moment të dytë.  Këtë mini pushim mund ta shfrytëzoni për t’i hedhur pak ujë lules që mund të keni në zyrë, të mendoni për diçka të bukur apo edhe të shikoni një video të këndshme në monitorin tuaj të dytë.

Bëni ndonjë shëtitje

Shpesh secili ka nevojë për një shëtitje për t’u larguar nga monotonia e përditshme apo stresi i tepërt i punës. Shpesh kompanitë ofrojnë udhëtime për stafin e tyre dhe ju duhet të përfitoni nga kjo. Bëjeni atë udhëtim. Kjo do ju ndihmojë të pushoni dhe pse jo, të njihni kolegët tuaj jashtë zyrës.

Mashable

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale