DiGiGjakova kurorëzon ekipet fituese

DiGiGjakova kurorëzon ekipet fituese


Në datat 21-22 nëntor u mbajt evenimenti unik DigiGjakova një garë e cila me përkrahjen e komunës së Gjakovës synon të shfrytëzojë teknologjinë në shërbim të së mirës sociale.

Ceremonia e prezantimeve te punimeve konkludoi me përzgjedhjen e fituesve nga 15 ekipet pjesëmarrëse në DigiGjakova, një ngjarje e organizuar nga UNDP në partneritet me Komunën e Gjakovës dhe BONEVET.

Ekipet filluan punën nga e shtuna ne ora 12:00 e deri të dielën në ora 16:00, gjithesej 28 orë punë pa ndërprerë. Përkundër kushteve të vështira të krijuara për shkak të motit të keq, puna e të rinjve pjesëmarrës vijoi plot vullnet, pasion, e produktivitet maksimal.

Të gjitha ekipet bënë punë mjaft të mirë duke krijuar Pjesë e jurisë ishin: Mimoza Lila Kusari, Kryetare e Komunës së Gjakovës; Shqipe Neziri, Menaxhere projekti pranë SAEK; Arbër Leshi, Ekzekutiv Teknik pranë qendrës Bonevet dhe Enis Toçilla.

DigiGjakova-ekip-businessmag

Fitues i kategorisë e-recruitment u shpall ekipi Dev Freaks përbërë nga tre anëtarë: Graniti, Albi, Blini.

Në kategorinë e-request triumfoi ekipi i Tropical përbërë nga Timuri, Elvarisi, Ardiani dhe Xhanseli.

Fituesit e kategorisë e-spending ishin ekipi i Krijon XXI përbërë nga Durimi dhe Gazmendi.

Digigjakova-ekip-aplikacion-businessmag

Ekipet e tjera pjesëmarrëse ishin: VisualTransparency, Jakovars, BITD Group, PikePresje, Ninxha, RGB, On Focus, Web Tech Team, Jakova, The Woodpeckers, Amar Syla & Argeta Morina dhe DataHuggers.

I gjithë ky konkurs u asistua vazhdimisht nga mentorë me eksperiencë si: Armend Vokshi, Blerta Thaqi, Dardan Krypa, Yll Ferizi, Hekuran Doli, Partin Imeri, Liridona Osmanaj dhe Ermal Berisha.

/PC World Albanian/

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0