Dielli mund të tërheqë Tokën përmes një tuneli të gjerë kozmik në hapësirë - Business Magazine Albania

Dielli mund të tërheqë Tokën përmes një tuneli të gjerë kozmik në hapësirë

Dielli

Hulumtimet e reja tregojnë se Toka, Dielli dhe sistemi diellor mund të udhëtojnë përmes një tuneli shumë të magnetizuar në hapësirë. Nëse është e saktë, teoria mund të shpjegojë shfaqjen në qiell të dy strukturave të ngjashme në Rrugën e Qumështit, origjina e të cilave aktualisht është e pasigurt.

Spuri Polar i Veriut (NPS), i përshkruar nga NASA si “struktura koherente më spektakolare në qiellin e butë me rreze X” dhe Rajoni Fan, janë dy nga strukturat më të ndritshme të gazit, që emetojnë valë radio që shihen në qiellin e natës.

“Astronomët kanë qenë prej kohësh në mëdyshje se cilat janë këto struktura”, tha Dr. Jennifer West nga Institutit Dunlap. “Nëse sytë tanë mund të shihnin dritën, ata do të mbushnin pjesën më të madhe të qiellit.”

West është një nga autorët e një punimi të pranuar për botim në “The Astrophysical Journal”. Punimi paraqet një model të thjeshtë, që mund të shpjegojë, jo vetëm NPS-në dhe Rajonin Fan, por edhe disa sythe të tjera të spikatura filamentare të pluhurit që lëshojnë valë radio. Vlerësimet e madhësisë së NPS variojnë nga qindra në mijëra vjet dritë në gjatësi, pasi është ende e vështirë për astronomët të vlerësojnë se sa larg është kjo strukturë nga Toka. Megjithatë, ajo është ende një nga strukturat më të mëdha në Rrugën e Qumështit.

Pavarësisht nga madhësia e saj e jashtëzakonshme, NPS shkëlqen fort në rajonet e radios dhe rrezeve X të spektrit elektromagnetik, por jo në rajonin e dritës së dukshme, dhe kjo do të thotë se është i padukshëm me sy të lirë. Si NPS ashtu edhe Rajonet Fan u vëzhguan për herë të parë pasi astronomia radio filloi të lulëzonte në vitet 1960, të zbuluara përkatësisht në 1958 dhe 1964. Ato janë studiuar gjerësisht në gjashtë dekada që nga zbulimi i tyre, por ky kërkim i ri ndryshon nga mendimet e mëparshme pasi i trajton të dyja si pjesë të së njëjtës strukturë.

Ky trajtim i ri i këtyre strukturave mund të shpjegojë pse NPS ka qenë e vështirë për t’u identifikuar, me rajonet e sipërme të strukturës që duken më afër Tokës, me pjesët e poshtme të saj që duken më të largëta. Hulumtimi korrespondon me studimet e mëparshme që kanë treguar se NPS është shumë i magnetizuar.

Lexoni: Kur toka jote të thërret

Autorët shpjegojnë se këto litarë kozmikë të gazit janë struktura filamentare të gjata, të magnetizuara dhe paralele që rrethojnë Flluskën Lokale të Rrugës së Qumështit në të cilën Dielli është i ngulitur si një tunel.

Autorët besojnë se ky sugjerim i ri mund të ndihmojë në shpjegimin e zbulimit gjithnjë e më të zakonshëm të strukturave të ngjashme me litarin me rreze radio dhe mund të na japë një trajtim më të mirë të magnetizmit në Rrugën e Qumështit më të gjerë.

“Të kuptojmë kontributin e këtij emetimi lokal është kritike për zhvillimin e një modeli të plotë të fushës magnetike galaktike”, shkruajnë ata. “Këto struktura shumë të afërta ofrojnë gjithashtu edhe mundësi për të kuptuar struktura të ngjashme jo termike, filamentare që po vëzhgohen gjithnjë e më shumë me radio teleskopët modernë.”

West i tha Vice se kjo qasje e re e unifikuar për të trajtuar misteret e strukturave filamentare në Rrugën e Qumështit kërkonte që ajo të shikonte galaktikën tonë nga një këndvështrim i ri.

West tha se ajo dhe ekipi i saj prodhuan një hartë kompjuterike simuluese të Rrugës së Qumështit që e sheh atë të riorientuar në lidhje me Tokën. Ky riorientim e bëri më të lehtë vizualizimin e lidhjes midis NPS dhe Rajonit Fan.

“Që kur pashë për herë të parë një hartë të qiellit siç e sheh një radio teleskop, jam magjepsur nga këto struktura dhe kam pyetur veten se çfarë janë dhe çfarë i shkakton ato,” tha studiuesja.

“Hera e parë që bëra një hartë radio të galaktikës sonë duke përdorur një pikë tjetër qendrore ishte me të vërtetë një moment i madh për mua. Shpresoj se ky është një hap drejt kuptimit të fushës magnetike të të gjithë galaktikës sonë dhe të universit.”

/msn

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0