Dhoma Ekonomike e Gruas u kërkon institucioneve financiare të rrisin kreditimin për gratë - Business Magazine Albania

Dhoma Ekonomike e Gruas u kërkon institucioneve financiare të rrisin kreditimin për gratë

Dhoma Ekonomike e Gruas

Studimet tregojnë se gratë janë prekur më shumë nga pandemia, ndërkohë ato kanë më pak akses në financim, për shkak të hendekut të lartë gjinor në të ardhura.

Dhoma Ekonomike e Gruas, me pjesëmarrjen e rreth 100 grave sipërmarrëse në vend, zhvilloi forumin online “Gratë në Biznes në 2021”. Sfidat e gruas në biznes, ishin kryefjalë e këtij takimi, ku Dhoma theksoi nevojën e rritjes së financimit të grave në biznes.

Kryetarja e Dhomës Antolena Hako, tha se, ndër pengesat më të mëdha të grave është aksesi i ulët në shumë shërbime, përfshirë ato financiare. “Dhoma është e bindur se orientimi i parasë tek gruaja do të japë rezultate të dukshme dhe do të jetë produktive. Ndaj sugjerojmë programe grantesh për gratë, si dhe financim me interesa të ulëta. Kjo është një nevojë emergjente në kushtet e pandemisë, kur gratë rezultojnë të jenë prekur më shumë, sipas të gjitha studimeve”.

Sipas znj.Hako, “Vizioni i Dhomës është të krijojë kushte më të favorshme, ku gruaja ka më tepër mundësi dhe hapësirë për të punuar dhe dhënë kontributin e saj, duke krijuar kështu një shoqëri më të barabartë”.

Ministrja e Finanave Anila Denaj, tha në fjalën e saj se, duhet të synojmë barazi gjinore në të gjithë aktivitetet tona, duke theksuar se asnjë aktor nuk funksionon dot më vete, duke ftuar kështu për kontribut të përbashkët nga të gjitha palet.

Krijimi i kushteve paraprake për të pasur më shumë mundësi financimi, ishte një kërkesë e ngritur edhe nga z. Silvio Pedrazzi, drejtues i Bankës Intesa Sanpaolo në Shqipëri. Një nja prioritetet sipas tij duhet të jetë: Qeverisja dhe konsistenca, masat e ndërmarra. “Kam një sygjerim për
nivelin qeveritar. Duhet të vendosim disa politika për barazinë gjinore dhe t’i zbatojmë këto politika.    Ne mund të ndryshojmë menatlitetin përmes politikave të qeverisjes ne lidhje me bizneset. Ne do të rrisim portofolin e të gjitha biznesve që përfaqësohen nga gra”.

Një qasje pozitive ndaj grave në Shqipëri paraqiti zonja Elsa Hastad, ambasadore e Suedisë në vendin tonë. Ajo tha se, gruaja duhet të fuqizohet përmes financimit dhe rritjes së kapaciteteve të menaxhimit. Por vuri në dukje se, “Përfshirja e grave në biznes është rritur, por shifrat mbeten në nivele të ulëta vetëm 24,8% dhe pjesës më të madhe të tyre i duhen fonde. Prandaj, Suedia dhe Berzh janë në Shqipëri për të mbështetur gratë”.

Znj. Ardiola Hristic, Menaxhere e Programit të BERZH “Këshilla për Bizneset e Vogla” prezantoi arritjet dhe mundësitë e përfshirjës së këtij programi, duke sjellë shembuj konkretë të sipërmarrjeve të fuqizuara përmes këtij programi. Partner në këtë program është Banka Intesa San Paolo, përfaqësuesja e së cilës prezantoi kriteret e financimit.

Programet e mbështetjes nga Agjencia Shqiptare e Zhvillimit të Investimeve u prezantuan nga znj. Dilfirus Vrioni, Drejtore e Marketingut, Kërkim dhe Analizës pranë AIDA-s.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0