Detaje në lidhje me AI Pin të Humane, i cili kushton 699 dollarë dhe ka integrim OpenAI - Business Magazine Albania

Detaje në lidhje me AI Pin të Humane, i cili kushton 699 dollarë dhe ka integrim OpenAI

Detaje në lidhje me AI Pin të Humane, i cili kushton 699 dollarë dhe ka integrim OpenAI

Humane ka lançuar pajisjen e saj të parë, AI Pin, për pjesën më të madhe të këtij viti.  Humane, kompania që promovon me zhurmë botën pas telefonave inteligjentë, është gati të lançojë atë që shkon në një smartphone të veshur me 699 dollarë pa një ekran që ka një tarifë abonimi 24 dollarë në muaj dhe funksionon në një version të markës Humane të T. -Rrjeti i celularit me akses në modelet e AI nga Microsoft dhe OpenAI.

Vetë Pin është një pajisje katrore që kapet magnetikisht në rrobat tuaja ose në sipërfaqe të tjera. Megjithatë, Pin-i është më shumë se thjesht një magnet; është gjithashtu një paketë baterie, që do të thotë se mund të ndërroni bateri të reja gjatë gjithë ditës për të mbajtur funksionimin e pinit. Ne nuk e dimë se sa zgjat një bateri e vetme, por pajisja dërgohet me dy “përforcues baterie”. Mundësohet nga një procesor Qualcomm Snapdragon dhe përdor një kamerë, sensorë thellësie dhe lëvizjeje për të gjurmuar dhe regjistruar rrethinën e tij. Ka një altoparlant të integruar, të cilin Humane e quan “altoparlant personal” dhe mund të lidhet me kufjet Bluetooth.

Meqenëse nuk ka ekran, Humane ka dalë me mënyra të reja për të bashkëvepruar me Pin. Kryesisht është menduar të jetë një pajisje e bazuar në zë, por ka edhe atë projektor lazer jeshil që kemi parë në demonstrime, i cili mund të projektojë informacione në dorën tuaj. Ju gjithashtu mund të mbani objekte deri në kamerë dhe të ndërveproni me pin-in përmes gjesteve, pasi ka një tastierë prekjeje diku në pajisje. Pin nuk është gjithmonë duke regjistruar apo edhe duke dëgjuar për një fjalë zgjimi, në vend të kësaj ju kërkon që ta aktivizoni manualisht në një farë mënyre. Ajo ka një “Trust Light”, e cila pulson sa herë që Pini regjistron.

Dokumentet tregojnë se Humane dëshiron që Pin të konsiderohet një pajisje plotësisht e pavarur, në vend që të jetë një aksesor i smartphone-it tuaj. 699 dollarë ju japin pinin, një karikues dhe ata dy përforcues baterish. Por historia e vërtetë është se kushton 24 dollarë në muaj për një Abonim Humane, i cili përfshin një numër telefoni dhe të dhëna celulare në shërbimin e markës wireless të Humane që funksionon në rrjetin e T-Mobile, ruajtjen në renë kompjuterike për fotot dhe videot dhe aftësinë për të bërë pyetje të pakufizuara të modeleve të AI, megjithëse nuk jemi të sigurt se cilat prej tyre konkretisht.Humane nuk iu përgjigj një kërkese për koment.

Lexo edhe:Disa truke të vogla se si mund të ndryshoni humorin e ditës suaj

Sistemi operativ i Pin quhet Cosmos dhe në vend që të funksionojë si një koleksion aplikacionesh, Humane duket se po imagjinon një sistem më të qetë që mund të thërrasë AI të ndryshme dhe mjete të tjera sipas nevojës. Tingëllon paksa si sistemi i shtojcave të ChatGPT, përmes të cilit mund të bashkëngjitni veçori ose të dhëna të reja në përvojën tuaj të chatbot – i cili gjurmon me raporte se Pin do të mundësohej nga GPT-4.

theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0