Destinacionet që duhet të vizitoni gjatë muajit Shtator, mes tyre "Bjeshkët e Namuna"

Destinacionet që duhet të vizitoni gjatë Shtatorit, mes tyre “Bjeshkët e Namuna”


Bjeshkët e Namuna janë përzgjedhur nga revista britanike Evening Standard, si një nga destinacionet e bukura që duhet të vizitoni gjatë muajit Shtator.

Në hemisferën veriore, shtatori është një nga muajt më të mirë për të udhëtuar.

Shkolla nis, që do të thotë se destinacionet familjare europiane do të kenë më pak turistë, por moti do të jetë i qëndrueshëm dhe i ngrohtë.

Nuk është një muaj festash, ndaj dhe fluturimet mund t’i gjeni me çmime më të lira.

1. ‘Malet e mallkuara’, Shqipëri

Bjeshkët e Namuna të njohura ndryshe si ‘Malet e mallkuara’, janë bërë të famshme si destinacion këto vitet e fundit dhe për një arsye të mirë, pamja është mahnitëse. Shkoni në Shtator dhe moti do të jetë i ngrohtë. Përgatituni për të ngjitur në këmbë rrugën midis Valbonës dhe Thethit, para se të vizitoni dhe Rivierën Shqiptare.

Pas Bjeshkëve të Namuna renditet Mynih, Gjermani, Chefchaouen, Marok, Siçili, Itali, Buenos Aires, Argjentina, Vis, Kroaci, Lake District, Mbretëri e Bashkuar, Bora Bora, French Polynesia, Santorini, Greqi, Pekin, Kina.

/Standard

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0