Dëshmitë që tregojnë se Japonia po jeton në të ardhmen teknologjike


Akuarium high-tech – Ndodhet në Tokio dhe të krijon ndjesinë sikur je në botën nënjuore falë sensorëve që rrethojnë ambjentin.

Makina me hidrogjen – Vetëm 3 sallone në të gjithë botën ofrojnë një teknologji të tillë. Në vitin 2016, Honda lançoi të parën makinë të bërë realitet për tregun japonez.

Varrezë futuriste – Një hapësirë për budistët në nëntokën e Tokios. Jamë mbi 2 mijë neone që i përkasin hirit të një personi të vdekur.

Treni-plumb – 320 km në orë është shpejtësia me të cilën mund të udhëtojë ky tren që duket sikur vjen nga hapësira.

Treni Maglev – Edhe më shpejt mund të udhëtojë ky mjet që shton shpejtësinë përmes përdorimit të magnetit. Ai arrin deri në 603 km në orë.

Tualetet smart – Tualetet në Japoni mund të matin presionin e gjakut të përdoruesit, yndyrnat dhe të analizojn peshën.

Demensia Tagging – Që të shmang sa më shumë procesin e degjenerimit të të sëmurit, shenjohet gishti dhe përmes skanimit të tij, personit i kujtohet përmes një sekretareje virtuale të dhëna të jetës së tij.

/Ky artikull u publikua së pari nga TechSot.al. Business Magazine Albania ka të drejta të plota të ripublikimit të këtij artikulli, në bazë të marrëveshjes mes palëve.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale