Dëshironi të bëni miliona? Ja 16 industritë ku duhet të filloni biznesin tuaj

Dëshironi të bëni miliona? Ja 16 industritë ku duhet të filloni biznesin tuaj


Industritë që do të krijojnë milionerët janë shpallur nga firma këshilluese Capgemini në Raportin vjetor të Pasurisë Botërore.

Capgemini pyeti ekspertët se cilët sektorë do të krijonin individë me vlerë më të lartë, njerëz me vlerë më shumë se 1 milion dollarë pa përfshirë rezidencat e tyre parësore nga tani deri në vitin 2025. Rezultatet i grumbulluan në një listë.

Lexo: 7 Trendet e marketingut për kompanitë e vogla

Pothuajse çdo industri ka rëndësinë e saj, megjithëse disa janë shumë më fitimprurëse se të tjerat. Më poshtë do të shikoni se cilat industri do t’ju bëjë milionerë gjatë dekadës së ardhshme:

16.Akomodimi dhe Shërbimet e Ushqimit: Vetëm 4% e ekspertëve të anketuar menduan se këta sektorë do të ishin në tre industritë më të mëdha të rritjes për t’i bërë njerëzit të pasur. Sidoqoftë, McDonald nuk do të merakoset: çmimi i aksionit të tij është dyfishuar gjatë 6 viteve të fundit.

15.Shërbimet e përditshme: Ekspertët duket se nuk kanë shumë besim në shërbimet energjitike, me vetëm 6.6% duke e vendosur atë në 3 industritë e tyre të rritjes. Kjo mund të ketë lidhje me sektorin e energjisë së rinovueshme që rritet, e cila paraqitet më lartë në këtë listë.

14.Burimet natyrore: Industritë e naftës dhe gazit patën një rënie këtë vit dhe vetëm 13.5% e ekspertëve e vendosën atë në 3 industritë e tyre të larta për rritjen e milionerëve. Nafta është akoma duke rënë nën 50 dollarë një fuçi dhe nuk duket sikur po bën një rikthim në kohë.

13.Transporti: Ky sektor merret me lëvizjen e mallrave. 13.9% e ekspertëve e konsideruan atë si një nga industritë e mëdha të rritjes. Sektori po përfiton nga çmimet e ulëta të naftës, por është e vështirë të thuhet se sa do të zgjasë kjo.

12.Tregtia me pakicë dhe tregtia me shumicë: Ky sektor është pothuajse plotësisht i varur nga fuqia dhe besimi i shpenzimeve të konsumatorit. Tani për tani vetëm 14% e ekspertëve mendojnë se kjo do të nxisë rritjen e milionerëve gjatë viteve të ardhshme. Padyshim që jo çdo kompani me pakicë mund të jetë Amazon.

11.Argëtimi dhe Zbavitja: Vetëm 15.2% e ekspertëvei dhanë “dorën e pare” këtij sektori, ndoshta sepse filmat, muzika dhe lojërat video janë në një betejë të vazhdueshme kundër piraterisë. Por, shembujt e fundit si Pokémon Go, që dyfishuan çmimin e aksionit të Nintendo, dëshmojnë se një hit i madh mund t’i bëjë shumë njerëz shumë të pasur.

10.Energjia e rinovueshme: Karburantet fosile do të jenë për një kohë, por bota po fillon të zgjohet me faktin se përfundimisht do të duhet një zëvendësim. Pak më shumë se 17% e ekspertëve e panë këtë si një industri të tre vendeve të rritjes, dhe kushdo që përfshihet tani, një ditë mund të bëhet shumë i pasur.

9.Hapësira ajrore dhe Transporti Ajror: Marrja e aeroplanëve dhe pasagjerëve fluturues është akoma një biznes i madh. Pak më shumë se 18% e ekspertëve thanë se ky sektor do të ishte një nga krijuesit e pasurive të mëdha gjatë dekadës së ardhshme, megjithëse barrierat për hyrje në këtë lloj biznesi janë të larta.

8.Bujqësia dhe Minierat: Pjesa më e madhe e kësaj kërkese do të nxitet nga ekonomitë në zhvillim në Afrikë dhe Azi, dhe 18.9% e ekspertëve thonë se nëse doni të pasuroheni është një sektor i mirë për të kërkuar, por kjo varet nëse mund të përballoni kostot e larta.

7.Edukimi: Me rritjen e të ardhurave njerëzit arsimohen, çka rrit pasurinë sërish. 19.8% e ekspertëve e panë sektorin e arsimit si një krijues të madh milionerësh dhe kushdo që duhet të paguante tarifat universitare kohët e fundit ndoshta nuk do të jetë shumë i befasuar.

6.Komunikimet: Për disa vjet Carlos Slim, CEO meksikan i Telmex, ishte njeriu më i pasur në botë. Pra, ka shumë para në komisione dhe 20.2% e ekspertëve thonë se kjo do t’i bëjë njerëzit e tjerë shumë të pasur në dekadën e ardhshme.

5.Pasuritë e paluajtshme dhe ndërtimet: Ndërsa vazhdon rritja e popullatës globale (India dhe Kina pritet të godasin 1.5 miliardë secila deri në vitin 2030), më shumë njerëz kanë nevojë për vende për të jetuar. 20.2% e ekspertëve rekomandojnë të bëni investime në ndërtime dhe pasuri të paluajtshme nëse dëshironi të përfitoni nga të gjithë ata njerëz.

4.Prodhimtari: Mund të ketë pësuar një ngërç me ngadalësimin ekonomik kinez në vitin 2016, por njerëzve gjithmonë do t’u duhen gjëra. Kjo do të thotë se ata kanë nevojë për prodhim për t’i bërë ato. Nga ekspertët, 22.3% e vlerësuan këtë si një nga tre krijuesit më të mirë të pasurisë, ndoshta duke parashikuar një rikthim për Kinën.

3.Kujdesi shëndetësor: Industria farmaceutike do të jetë një krijuese e parave për sa kohë që njerëzit kujdesen të qëndrojnë gjallë. Megjithëse kostot e R&D janë gjithashtu të larta, 30.1% e ekspertëve e panë industrinë si një nga krijuesit më të mëdhenj të pasurisë.

2.Teknike: Jo vetëm teknologjia e zakonshme si Google dhe Facebook, por edhe teknologjia financiare dhe teknologjia “përçarëse” si Uber dhe Airbnb. Ndërsa historitë e suksesit vazhdojnë të vijnë, 30.9% e ekspertëve e panë këtë si një nga sektorët më të mëdhenj të bërjes së parave.

Lexo: 15 newsletter që do t’ju bëjnë më të zgjuar dhe të suksesshëm në vitin 2020.

1. Shërbimet Financiare: Ekziston një arsye që bankierët janë përgjithësisht shumë të pasur. Dhe 35.7% e të anketuarve në Raportin e Pasurisë Botërore thanë se financat ishin midis tre sektorëve të tyre me shumë gjasa për të krijuar më shumë milionerë. Me bankierë të vjetër në Wall Street paguar shumë më shumë se 1 milion euro (1.3 milion dollarë) mesatarisht sipas The Guardian, financimi është akoma industria më e mirë për të nisur karrierë nëse dëshironi të fitoni shumë para.

 Burimi: INC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0