Covid-19 ‘’vret’’ revistën e njohur muzikore ”Q”, falimenton pas 34 vjetësh

Pandemia e Covid-19 ka futur në krizë edhe shtypin e shkruar. Revista muzikore ”Q” në Britaninë e Madhe do të mbyllet, pas 34 vjetësh në treg. Drejtori i Përgjithshëm i revistës mujore, Ted Kessler ka bërë të ditur se koronavirusi e dëmtoi shumë rëndë këtë biznes. Revista ”Q” ishte e vetmja që publikonte informacione dhe detaje muzikore nga artistë të ndryshëm botëror.

Kessler është shprehur se janë munduar për më shumë 4 muaj që kur pandemia u përhap që të shmangin falimentimin dhe revista të vazhdonte që të printohej, por kriza u thellua edhe më shumë. Bauer Media Group, e cila ndodhet në Gjermani është kompania mëmë për revistën ”Q”, ka deklaruar se stafi u përgjysmua që në fillim të muaj Prill dhe humbjet ishin shumë të mëdha.

E themeluar në vitin 1986 nga gazetarët e muzikës Mark Ellen dhe David Hepworth, ”Q” fitoi popullaritet të madh në analizën që i bënte muzikës rrok në Britani. Numri i ri, por i fundit që do të dale në shitje në 28 Korrik do të titullohet “Aventurat e Legjendave 1986 deri 2020” dhe do të përmbajë intervistat më të famshme, me David Bowie, Joni Mitchell dhe Prince.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale