COVID-19, Vetëm 8 të infektuar në 3 bashki të vendit

COVID-19, Vetëm 8 të infektuar në 3 bashki të vendit


8 pacientë me koronavirus janë identifikuar 24 orët e fundit, duke e çuar totalin e të prekurve në 803. Eugena Tomini, nga ISHP, bëri me dije se, nga këto 5 raste janë në Tiranë, 2 në Elbasan dhe 1 rast në Durrës. Gjatë gjithë kësaj jave shifrat kanë qenë të qëndrueshme. Është shënuar edhe përqindja e pozitivitetit më të ulët që nga fillimi i epidemisë me 4.3 %.

68 përqind e të infektuarve ose 543 prej tyre janë shëruar.

Lexoni: Fillon aplikimi i masave të reja lehtësuese, taksi për udhëtime ndërqytetase

Në 24 orët e fundit janë testuar 140 persona të dyshuar, ndërsa në total që prej fillimit të marsit janë testuar 9006 persona, prej të cilëve janë:

– 803 të infektuar,

– 31 viktima;

–  543 të shëruar,

–  229 të infektuar aktivë;

Në dy spitalet COVID aktualisht po marrin shërbim 34 pacientë, ku vetëm 7 është në terapi intensive.

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive, deri më 4 maj është si vijon:

Tiranë               93 pacientë;

Krujë                 87 pacientë;

Shkodër             17 pacientë;

Kurbin                14 pacientë;

Kukës                  5 pacientë;

Elbasan                4 pacientë;

Mirditë                 2 pacientë;

Berat                     2 pacientë;

Durrës                   1 pacient;

Korçë                    1 pacient;

Lezhë                    1 pacient;

Lushnje                 1 pacient;

Mat                         1 pacient.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0