COVID-19, Shtyhet Samiti i Zagrebit për Ballkanin Perëndimor 


Samiti i Zagrebit për Ballkanin Perëndimor do të shtyhet për një afat të pacaktuar, si pasojë e masave kundër Covid-19. Vendimin për shtyrjen e samitit, të planifikuar fillimisht më 7 maj, e ka marrë Kryesia Kroate e Këshillit të Bashkimit Evropian.

Data e re do të vendoset pas bisedimeve me Këshillin Europian. Në rast se deri në qershor, zhvillimi i samitit në Zagreb do të jetë i pamundur, atëherë ai do të zhvillohet në mënyrë virtuale deri në fund të presidencës kroate, më 30 qershor.

Samiti i Ballkanit Perëndimor në Zagreb është planifikuar si një nga ngjarjet kryesore të Presidencës Kroate, me qëllim mbledhjen e liderëve të BE-së dhe rajonit për herë të parë që nga Samiti i Sofjes në maj 2018.

Në këtë samit marrin pjesë liderët e Shqipërisë, Kosovës, Malit të Zi, Serbisë, Maqedonisë së Veriut e Bosnje-Hercegovinës dhe drejtuesit e institucioneve të BE-së.

Samiti supozohet të shërbejë si fillimi i takimeve të rregullta midis Ballkanit Perëndimor dhe BE-së dhe do të vijojnë të takohen të paktën një herë në vit.

Një tjetër qëllim i presidencën kroate ishte hapja e negociatave me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut, e cila u arrit.

Pas Kroacisë, më 1 korrik 2020, presidencën e Këshillit Europian e merr Gjermania.

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale