COVID-19 shkakton fluturimin më të gjatë të pasagjerëve në botë


 Industria e aviacionit është goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit, me udhëtarë në të gjithë botën, të cilët po anulojnë fluturimet apo po kërkojnë të kthehen në shtëpi. Por një efekt anësor i padiskutueshëm i aviacionit është krijimi i një rekordi të ri të aviacionit botëror.

Në 14 mars, linja ajrore franceze Air Tahiti Nui realizoi fluturimin më të gjatë të udhëtarëve të planifikuar ndonjëherë nga distanca, duke kaluar 9,765 milje në të gjithë botën nga Papeete, në Tahiti, Polinezia Franceze, në aeroportin Charles de Gaull të Parisit. Ky moment historik ishte një pasojë e drejtpërdrejtë e kufizimeve të udhëtimit në SHBA të shkaktuara nga koronavirusi.

Kjo rrugë zakonisht përfshin një ndalesë të planifikuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Los Angeles (LAX). Por kur një aeroplan ndalon në SHBA, të gjithë pasagjerët duhet të zbresin nga avioni dhe të vazhdojnë përmes Doganave dhe Mbrojtjes së Kufijve të SHBA, para se të lejohen të vazhdojnë me pjesën tjetër të udhëtimit të tyre.

Kufizimet e tanishme e bënë të pamundur këtë pjesë të udhëtimit, kështu që, në vend të kësaj, fluturimi TN064 vazhdoi udhëtimin pa ndërprerje, duke u nisur në orën 3 të mëngjesit me orë lokale nga aeroporti Papeete dhe mbërriti në Paris në 6:30 pasdite me orë lokale, në 15 mars.

Ky fluturim u operua mbi një bazë të jashtëzakonshme dhe brenda kufizimeve të vendosura nga autoritetet amerikane përballë epidemisë Covid-19 “, tha një zëdhënës i Air Tahiti Nui, për CNN Travel. Fluturimi, i cili ishte në ajër për pak më pak se 16 orë, u bë fluturimi më i gjatë tregtar në botë për sa i përket distancës së udhëtuar.

CNN Travel

 

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale