COVID-19 shkakton fluturimin më të gjatë të pasagjerëve në botë

COVID-19 shkakton fluturimin më të gjatë të pasagjerëve në botë


 Industria e aviacionit është goditur rëndë nga pandemia e koronavirusit, me udhëtarë në të gjithë botën, të cilët po anulojnë fluturimet apo po kërkojnë të kthehen në shtëpi. Por një efekt anësor i padiskutueshëm i aviacionit është krijimi i një rekordi të ri të aviacionit botëror.

Në 14 mars, linja ajrore franceze Air Tahiti Nui realizoi fluturimin më të gjatë të udhëtarëve të planifikuar ndonjëherë nga distanca, duke kaluar 9,765 milje në të gjithë botën nga Papeete, në Tahiti, Polinezia Franceze, në aeroportin Charles de Gaull të Parisit. Ky moment historik ishte një pasojë e drejtpërdrejtë e kufizimeve të udhëtimit në SHBA të shkaktuara nga koronavirusi.

Kjo rrugë zakonisht përfshin një ndalesë të planifikuar në Aeroportin Ndërkombëtar të Los Angeles (LAX). Por kur një aeroplan ndalon në SHBA, të gjithë pasagjerët duhet të zbresin nga avioni dhe të vazhdojnë përmes Doganave dhe Mbrojtjes së Kufijve të SHBA, para se të lejohen të vazhdojnë me pjesën tjetër të udhëtimit të tyre.

Kufizimet e tanishme e bënë të pamundur këtë pjesë të udhëtimit, kështu që, në vend të kësaj, fluturimi TN064 vazhdoi udhëtimin pa ndërprerje, duke u nisur në orën 3 të mëngjesit me orë lokale nga aeroporti Papeete dhe mbërriti në Paris në 6:30 pasdite me orë lokale, në 15 mars.

Ky fluturim u operua mbi një bazë të jashtëzakonshme dhe brenda kufizimeve të vendosura nga autoritetet amerikane përballë epidemisë Covid-19 “, tha një zëdhënës i Air Tahiti Nui, për CNN Travel. Fluturimi, i cili ishte në ajër për pak më pak se 16 orë, u bë fluturimi më i gjatë tregtar në botë për sa i përket distancës së udhëtuar.

CNN Travel

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0