Code For Albania hap thirrjet për aplikime

Code For Albania

A e kishe menduar ndonjëherë se mund të ishe një nga programuesit më të talentuar të së ardhmes?
Regjistrimet për vitin e ri të programit Code For Albania fillojnë tani. Mundësi unike për të gjithë nxënësit që po mbarojnë klasën e 9-të në të gjithë Shqipërinë. Nxënësit e klasës së 10-të në gjimnazet profesionale, 4-vjecare gjithashtu mund të regjistrohen.

500 vende të lira për vajzat dhe djemtë shqiptarë, për të mësuar kodim dhe design thinking me instruktorë nga Silicon Valley, Boston Area, New York, por dhe Tirana.
Por jo çdo gjë vjen falas, në fakt është falas, por duhet shumë shumë pasion dhe punë për t’ja dalë, sepse në fund të vitit do mbeten vetëm 30 kampionë, që do vazhdojnë kampin veror në 2021.

Kjo sfidë nuk blihet me Lekë, as Euro dhe Dollarë. Kjo është sfida për më të mirët! Kjo është një lëvizje!
A je në klasë të nëntë? A e ke pasion teknologjinë? A mendon se Shqipëria sot është shumë e vogël për ty? Lojrat janë të hapura. Kush aplikon i pari futet, vetëm se aplikimi duhet të jetë i plotë!

Për të plotësuar formularin e aplikimit, klikoni këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale