Çmimet e naftës rriten sërish në bursa. Arabia Saudite premton se do të rrisë prodhimin - Business Magazine Albania

Çmimet e naftës rriten sërish në bursa. Arabia Saudite premton se do të rrisë prodhimin

Kompania shtetërore e naftës në Arabinë Saudite Aramco, nën presionin e Perëndimit për të rritur prodhimin, u zotua të rrisë investimet me rreth 50% këtë vit, pasi raportoi një dyfishim të fitimeve në 2021.

Çmimet e naftës u rritën me 50% vitin e kaluar, pasi kërkesa u rrit nga pandemia Covid-19 dhe më pas u rrit mbi 100 dollarë për fuçi në nivelet më të larta të 14 viteve në shkurt, pasi Rusia sulmoi Ukrainën. Kjo e ka shtyrë perëndimin të nxisë vendet prodhuese kryesorë të shtojnë kuotat e prodhimit.

Aramco tha se do të rrisë shpenzimet e saj kapitale në 40-50 miliardë dollarë këtë vit, me rritje të mëtejshme rreth 2025.

Lexo edhe: Çmimet rekord të gazit mund të jenë këtu për të qëndruar – ja sa mund t’ju kushtojë këtë verë

I pyetur nëse Aramco do të pomponte më shumë naftë për të mbushur ndonjë boshllëk në treg të lënë nga lufta në Ukrainë, CEO Amin Nasser tha se do të prodhonte sipas udhëzimeve nga Ministria Saudite e Energjisë.

Kompania ka thënë se planifikon të rrisë “kapacitetin maksimal të qëndrueshëm” të naftës së papërpunuar në 13 milionë fuçi në ditë, deri në vitin 2027 dhe dëshiron të rrisë prodhimin e gazit me më shumë se 50% deri në vitin 2030. Prodhimi i saj i hidrokarbureve, vitin e kaluar ishte 12.3 milionë fuçi në ditë.

CNN

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0