Çmimet rekord të gazit mund të jenë këtu për të qëndruar - ja sa mund t'ju kushtojë këtë verë - Business Magazine Albania

Çmimet rekord të gazit mund të jenë këtu për të qëndruar – ja sa mund t’ju kushtojë këtë verë

gazit

Çmimi mesatar i gazit në SHBA u rrit në mbi 4 dollarë për gallon këtë javë, pasi pushtimi i Ukrainës çoi në një nivel të ri historik për koston e gazit. Këto çmime pritet të mbeten të ngritura, ndoshta gjatë gjithë verës – ose të paktën derisa oferta e naftës të arrijë kërkesën.

Vendet perëndimore kanë shmangur blerjet e naftës ruse për shkak të konfliktit në Europën Lindore, i cili, së bashku me rritjen e kërkesës pas pandemisë, ka mbytur furnizimin global të naftës së papërpunuar.

Çmimet e gazit arritën në 4,173 dollarë të martën, një rritje prej 55,4 cent nga një javë më parë, sipas Shoqatës Amerikane të Automobilave. Kjo rritje i shtohet rritjes prej 40% nga viti në vit në çmimin e gazit në fund të janarit. Kostoja e gazit u rrit mesatarisht me më shumë se 1 dollarë për gallon në vitin 2021.

Megjithatë, vlen të përmendet se ndërsa çmimet e gazit po rriten në mënyrë të qëndrueshme, këto shifra nuk përbëjnë inflacionin. Për sa i përket kostos aktuale për konsumatorin, çmimet aktuale janë të ngjashme me ato që ishin në vitet 2010, kur çmimet e gazit me pakicë arritën për herë të fundit 4 dollarë për gallon. Me kalimin e viteve, efikasiteti i karburantit për automjetet e pasagjerëve është rritur gjithashtu me disa milje për gallon, kështu që mund të zbusë gjithashtu një pjesë të kostos.

Lexoni: Qeveria rrit kontrollin në tregun e karburanteve, përmes Bordit të Administrimit të Karburanteve

Si ndikon Rusia në çmimet e naftës së papërpunuar?

SHBA-ja importon 8% të naftës së saj nga Rusia, sipas Reuters. Krahasuar me Bashkimin Europian (BE), i cili importon 27% të naftës së tij bruto nga Rusia, sipas të dhënave SHBA është shumë më pak e varur nga nafta ruse.

Megjithatë, edhe me ekspozimin më pak të drejtpërdrejtë ndaj eksporteve ruse të naftës, amerikanët ende po ndiejnë rritjen.

“Problemi është se nafta ka qenë dhe mbetet një treg global,” thotë Patrick De Haan, kreu i analizës së naftës për Gas Buddy. “E gjithë kjo ndikon tek të gjithë ata që konsumojnë naftë, si dhe në çmim.”

Dhe çmimet e gazit priren të jenë më të paqëndrueshme se mallrat e tjera, pasi ato janë veçanërisht të ndjeshme ndaj luhatjeve në ofertë dhe kërkesë.

Prodhimi i naftës u mbyll për pak kohë në fillim të pandemisë dhe ende nuk ka arritur të arrijë kërkesën në rritje. Problemet e zinxhirit të furnizimit kanë qenë një tjetër faktor, si dhe sezonaliteti. Çmimet e gazit priren të rriten gjatë verës, kur njerëzit zakonisht udhëtojnë më shumë.

A duhet të presim çmimet e gazit 6 – 7 dollarë për gallon?

Në mbi 10 shtete, çmimet mesatare të gazit me pakicë janë aktualisht mbi 4,346 dollarë, duke përfshirë Kaliforninë, e cila është mesatarisht 5,444 dollarë në pompë. Për shkak të kësaj, shumë konsumatorë ka të ngjarë të pyesin nëse këto çmime të ngritura do të zgjasin.

“Për momentin, 98 ose 99% e amerikanëve nuk duhet të shqetësohen për 6 ose 7 dollarë për gallon, ose për disa nga ato numra apokaliptikë,” thotë De Haan, i cili argumenton se një rritje e tillë do të kërkonte ngjarje të paparashikuara për të kufizuar më tej furnizimin global të naftës, si platformat e naftës në Gjirin e Meksikës duke u dëmtuar nga uraganet, për shembull.

Ai pret që norma e rritjes së çmimeve të ulet, ndërsa do të mbetet e ngritur për pjesën tjetër të vitit 2022, duke përjashtuar një ngjarje apo ndryshim të madh në tregun e naftës së papërpunuar.

“Tani po parashikojmë një mesatare vjetore kombëtare prej 3,99 dollarë. Unë mendoj se kjo ka shumë të ngjarë të qëndrojë,” thotë De Haan. Ai thotë se çmimet në pompë pasqyrojnë çmimet aktuale prej rreth 115 dollarë për një fuçi naftë. Por nëse çmimet e naftës rriten me 20 dollarë për fuçi – diçka që nuk është parë që nga viti 2008 – atëherë ritmi i rritjes së çmimit të gazit me pakicë do të përshpejtohet përsëri.

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0