Cineplexx vjen edhe në Kosovë

Cineplexx vjen edhe në Kosovë


Albi Mall, pjesë e Albi Group, dhe operatori austriak i kinemave Cineplexx arritën marrëveshjen për hapjen e kinemasë së parë multiplex në Kosovë. Kjo kinema do të fillojë operimin me rastin e kompletimit të projektit ”Albi MALL – Projekti i Zgjerimit 2015”, i cili parashihet të përfundojë në tremujorin e tretë të vitit 2016.

“Është synim i yni si kompani që gjithnjë të ofrojmë risi për klientët tanë, në këtë rast një risi edhe për të gjithë filmdashësit prishtinas dhe ata nga e gjithë Kosova. Përmes këtij projekti, Albi MALL prezanton një eksperiencë perëndimore në fushën e kinemasë dhe njëkohësisht me ardhjen e Cineplexx në Kosovë përçohet një mesazh pozitiv te të gjithë investitorët e huaj në tregun e Kosovës në përgjithësi” është shprehur Sutki Humolli – Drejtor gjeneral në Albi Group.

“Ne jemi të kënaqur që kemi gjetur bazën për implementimin e kinemasë së parë multiplex në Kosovë, që gjithashtu është edhe një hap më shumë për të arritur deri te një audiencë e re me kinematë tona Cineplexx. Është më se e nevojshme të kesh një partner të fortë lokal si Albi Group, respektivisht familja Humolli që janë sipërmarrës të shkëlqyer, ne jemi të bindur që me shumë sukses së bashku do t’i vëmë themelet e kinemasë në Albi Mall”, tha Christof Papousek, Partner Menaxhues në Cineplexx International GmbH.

Cineplexx është kompani familjare austriake e kinemave dhe distribuimit të filmave me qendër në Vjenë. Kompania është themeluar në vitin 1951 dhe ka filluar operimin e parë me kinematë në vitin 1967. Sot Cineplexx operon kryesisht me kinematë multiplex – tip kinemash me 6 ose më shumë salla, projektim të plotë dixhital, kapacitete të gjera 3D dhe standarde të shkëlqyera të shërbimit.

Aktualisht, Cineplexx numëron 114 ekrane jashtë shtetit të origjinës. Shtetet ku kinematë janë prezente dhe operojnë janë shtetet e Evropës perëndimore dhe juglindore.

Ekranet e Cineplexx shfaqin filma në Itali, Slloveni, Kroaci, Serbi, Mal të Zi, Maqedoni, Greqi, Shqipëri ku tanimë edhe Kosova është pjesë e familjes përmes kinemasë multiplex në Albi Mall.

Vlen të theksohet fakti se vetëm gjatë vitit 2014, kinematë Cineplexx kanë përshëndetur rreth 11 milionë vizitorë.

Projekti shumëdimensional i zgjerimit në Albi Mall, përveç investimit të lartpërmendur synon të ketë edhe shumë risi në fushën e rekreacionit, biznesit, gastronomisë, shitjes etj.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0