Cili është vendi më optimist në Europë?


Një nga vendet më të vogla anëtare të Bashkimit Europian, me një popullsi prej 1,3 milionë banorë, është një nga vendet më optimiste gjithashtu.

Ose e thënë ndryshe është një vendet më pak pesimist. Vetëm 4% e Estonezët mendojnë se fëmijët e tyre do jenë më keq financiarisht se vet ata, kjo sipas një studimi të bërë nga Intrum Justitia. Krahasuar me vendet e tjera të Europës të cilat janë më shumë pesimite në lidhje me situatën e ardhshme të ekonomisë.

Në një anketim tjetër ku amerikanëve iu është drejtuar e njëjta pyetje, 56% e tyre mendonin se brezi i ardhshëm do të jetë më keq financiarisht.

cili-eshte-vendi-optimist-ne-europe-businessmagEdhe pse estonezët kanë besim në fatin e brezit të ardhshëm, shumë prej tyre nuk presin një përmirësim të menjëhershëm të ekonomisë. Vetëm 17% prej tyre mendojnë se ekonomia po rritet. Në kontrast, irlandezët kanë më shumë besim në ekonominë e tyre, ku 34% mendojnë se ajo po përmirësohet, bashkangjitur dhe Hollanda (32%) dhe Zvicra (30%).

cili-eshte-vendi-optimist-ne-europe-businessmag

Grekët janë më pesimistët për të ardhmen e vendit të tyre; 42% mendojnë se fëmijët e tyre do të jenë financiarisht më keq dhe vetëm 5% mendojnë se ekonomia do të rimëkëmbet. Kur janë pyetur për të ardhurat e tyre financiare, 68% e grekëve pranojnë se ndonjëherë ata nuk janë në gjendje të paguajnë borxhet e tyre.

Francezët gjithashtu janë pesimist. Vetëm 13% mendojnë se ekonomia e vendit do të përmirësohet ndërkohë që 33% mendojnë se fëmijët e tyre do të jenë më keq financiarisht krahasuar me prindërit e tyre.

/WeForum

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale