Cili është vendi më optimist në Europë? - Business Magazine Albania

Cili është vendi më optimist në Europë?


Një nga vendet më të vogla anëtare të Bashkimit Europian, me një popullsi prej 1,3 milionë banorë, është një nga vendet më optimiste gjithashtu.

Ose e thënë ndryshe është një vendet më pak pesimist. Vetëm 4% e Estonezët mendojnë se fëmijët e tyre do jenë më keq financiarisht se vet ata, kjo sipas një studimi të bërë nga Intrum Justitia. Krahasuar me vendet e tjera të Europës të cilat janë më shumë pesimite në lidhje me situatën e ardhshme të ekonomisë.

Në një anketim tjetër ku amerikanëve iu është drejtuar e njëjta pyetje, 56% e tyre mendonin se brezi i ardhshëm do të jetë më keq financiarisht.

cili-eshte-vendi-optimist-ne-europe-businessmagEdhe pse estonezët kanë besim në fatin e brezit të ardhshëm, shumë prej tyre nuk presin një përmirësim të menjëhershëm të ekonomisë. Vetëm 17% prej tyre mendojnë se ekonomia po rritet. Në kontrast, irlandezët kanë më shumë besim në ekonominë e tyre, ku 34% mendojnë se ajo po përmirësohet, bashkangjitur dhe Hollanda (32%) dhe Zvicra (30%).

cili-eshte-vendi-optimist-ne-europe-businessmag

Grekët janë më pesimistët për të ardhmen e vendit të tyre; 42% mendojnë se fëmijët e tyre do të jenë financiarisht më keq dhe vetëm 5% mendojnë se ekonomia do të rimëkëmbet. Kur janë pyetur për të ardhurat e tyre financiare, 68% e grekëve pranojnë se ndonjëherë ata nuk janë në gjendje të paguajnë borxhet e tyre.

Francezët gjithashtu janë pesimist. Vetëm 13% mendojnë se ekonomia e vendit do të përmirësohet ndërkohë që 33% mendojnë se fëmijët e tyre do të jenë më keq financiarisht krahasuar me prindërit e tyre.

/WeForum

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0