ChatGPT po udhëheq të ardhmen, por cila është e ardhmja? - Business Magazine Albania

ChatGPT po udhëheq të ardhmen, por cila është e ardhmja?

ChatGPT po udhëheq të ardhmen, por cila është e ardhmja?

OpenAI me krijimin e ChatGPT nuk kishte për qëllim të niste një ndryshim brezash në industrinë e teknologjisë. Por,e bëri. Tani gjithçka që duhet të shohim është se ku të shkojmë nga këtu.
Ka pasur një pjesë të vogël të momenteve para dhe pas në epokën e teknologjisë moderne. Gjithçka ishte në një mënyrë, dhe pastaj ashtu, papritmas ishte e qartë se nuk do të ishte më kurrë kështu. Netscape i tregoi botës internetin; Facebook e bëri atë internet personal; iPhone bëri të qartë se si do të merrte epoka celulare. Ka të tjerë – ka një moment aplikacioni takimesh atje diku, dhe Netflix që fillon të transmetojë filma mund të kualifikohet gjithashtu – por jo shumë.

ChatGPT, të cilin OpenAI e lançoi një vit më parë , mund të ketë qenë ndryshimi më i ulët i lojës ndonjëherë. Askush nuk doli në skenë dhe nuk njoftoi se ata kishin shpikur të ardhmen dhe askush nuk mendonte se po hidhnin në treg atë që do t’i bënte të pasur. Nëse kemi mësuar një gjë në 12 muajt e fundit, është se askush – as konkurrentët e OpenAI-t, as publiku që përdor teknologjinë, madje as krijuesit e platformës – nuk menduan se ChatGPT do të bëhej teknologjia konsumatore me rritjen më të shpejtë në histori. Dhe në retrospektivë, fakti që askush nuk e pa ChatGPT që po vinte mund të jetë pikërisht arsyeja pse ai me sa duket ka ndryshuar gjithçka.

Lexo edhe:Lajmi më i madh i AI për 2023!

Një vit që nga lançimi i ChatGPT, ai ka sjellë ndryshim praktikisht në çdo cep të industrisë së teknologjisë. Në një vit të shënuar ndryshe nga një rënie e madhe në investimet e kapitalit sipërmarrës, me sa duket çdo kompani me “AI” në pitch deck është në gjendje të mbledhë para – 17.9 miliardë dollarë vetëm në tremujorin e tretë të këtij viti, sipas Pitchbook, dhe disa nga firmat më të mëdha të industrisë VC po mbledhin fonde të mëdha vetëm për të vazhduar derdhjen e parave në AI.
Disa kompani tashmë duket se janë në krye të paketës: Anthropic po formohet të jetë një nga konkurrentët më të mirë dhe më të mirëfinancuar të OpenAI-t, AI që gjeneron imazhe të Midjourney po përmirësohet me një ritëm të jashtëzakonshëm dhe madje pikërisht këtë javë u shfaq Pika nga askund me një mjet video seriozisht mbresëlënës të AI. Por, pavarësisht nëse ju pëlqejnë aplikacionet për marrjen e shënimeve, mjetet e përzierjes së audios ose mënyrat e thjeshta për të përmbledhur takimet, librat ose dokumentet ligjore, ka diçka të re dhe të lezetshme që lançohet pothuajse çdo ditë.

Ndërkohë, gjatë gjithë rrugës në anën tjetër të industrisë së teknologjisë, AI ka konsumuar kompanitë më të mëdha në planet. Microsoft, një partner dhe investitor i OpenAI, ka vënë bast të madh për një Bing të fuqizuar nga AI, ndërsa sjell gjithashtu “Copilots” të tij të AI në Office, Windows, Azure dhe më shumë. Google, i cili shpiku shumë nga teknologjia themelore që tani është papritmas kudo, u përpoq të lançonte Bard and the Search Generative Experience dhe ndërtoi Duet AI në produktet e veta të vendit të punës. AI ishte pjesa qendrore e njoftimeve të Amazon këtë vit, nga Alexa me fuqi LLM deri te një milion mjete të reja të AI për klientët AWS.

Lexo edhe:Altman iu rikthye postit të tij. Por, çfarë do të thotë kjo për OpenAI?

Meta tani e sheh AI si një pjesë kritike të së ardhmes së saj, ndoshta edhe më shumë se metaverse. Pajisja me AI e bëri Nvidia një nga kompanitë më të vlefshme në tokë. Edhe Apple, e cila ka lëvizur më pak agresivisht nga gjigantët e teknologjisë, ka filluar të flasë më shumë për përpjekjet e saj për AI – dhe mund të ketë plane të mëdha për Siri që vijnë së shpejti. Quajeni një boom, quajeni një flluskë, por ka kaluar një kohë e gjatë që kur e gjithë bota e teknologjisë ishte kaq e fiksuar pas një gjëje të vetme.

Megjithatë, mos bëni gabim: ChatGPT është fituesi më i madh i revolucionit ChatGPT. Nuk duket shumë – veçoritë e reja të audios dhe imazhit janë të rregullta, por kryesisht është ende vetëm një ndërfaqe bisede e projektuar afërsisht – dhe është rrënuar nga çështjet e besueshmërisë, por kjo nuk e ndaloi vrullin e saj. Kishte një milion përdorues në pesë ditë, 100 milion pas vetëm dy muajsh, dhe tani krenohet se ka 100 milion çdo javë.

ChatGPT, dhe modeli nën të, janë bërë gjithashtu shpejt një biznes miliarda dollarësh për OpenAI. Ai nxori diçka pothuajse të pamundur: është edhe një ofrues i të dhënave, duke fituar para nga biznese të tjera që duan të ndërtojnë gjëra në krye të modeleve GPT, dhe një aplikacion i suksesshëm për konsumatorët më vete. Njerëzit paguajnë 20 dollarë në muaj për të përdorur ChatGPT, ndërsa kompanitë e tjera paguajnë shumë më tepër për të përdorur modelet e tij – OpenAI i merr ato që vijnë e shkojnë.

Praktikisht nuk mund të klikoni më një lidhje në internet pa u përballur me parashikime të sigurta se si AI do të ndryshojë gjithçka. Mund të shkruajë emailet tuaja për ju! Do të pushtojë internetin me katrahura të krijuara! Mund të shkruajë kod! Do të shkruajë malware që shkatërrojnë gjithçka! Mund të bëjë filma Pixar! Do të mbetet përgjithmonë në luginën e çuditshme! Nuk do të kesh më kurrë punë! Nuk do të keni më kurrë nevojë për punë! AI do të na shpëtojë! AI do të na vrasë!

Vlen të ndalemi këtu për vetëm një sekondë për të vënë në dukje se, në realitet, shumica e kësaj teknologjie nuk është ende shumë e mirë. Modelet e mëdha gjuhësore “halucinojnë”, që është një mënyrë e mirë për të thënë se ato krijojnë gjëra gjatë gjithë kohës. Nëse shikoni një imazh të AI për më shumë se rreth dy sekonda, gjithmonë mund të kuptoni se është krijuar. Email-et që shkruan për ju kanë gjithmonë atë atmosferë të krijuar nga “makineria”.

Lexo edhe:Gates: AI mund të mos i zëvendësojë njerëzit, por nuk mund të themi të njëjtën gjë për javën e punës 5-ditore

Sistemet e inteligjencës artificiale nuk janë më të zgjuar se njerëzit, ose më kreativë, ose në të vërtetë asgjë më shumë se njerëzit. A është e jashtëzakonshme që ata janë aq të mirë sa janë? Sigurisht! Por, inteligjenca artificiale deri më tani po formohet si makinë vetë-drejtuese – u bë shumë mirë më shpejt nga sa mendonte kushdo, dhe do të jetë një punë e vështirë për t’u bërë mjaft e mirë për të qenë kudo. Nuk ka absolutisht asnjë arsye, për momentin, të mendojmë se do të godasim një lloj Inteligjence të Përgjithshme Artificiale mbinjerëzore në çdo kohë. Nëse ndonjëherë do të ekzistojë.

Megjithatë, kjo është pika ku “askush nuk e pa këtë që po vinte” ndërlikohet. Inteligjenca artificiale mund të mos ketë përfunduar ende, por tashmë është më e mirë nga sa prisnin shumica e njerëzve. Dhe madje edhe në javët e fundit, OpenAI është ndarë në dysh nga shpejtësia me të cilën ChatGPT është rritur dhe OpenAI ka lëvizur për të fituar para me një dyqan aplikacionesh dhe mjete të tjera. CEO Sam Altman u detyrua për një kohë të shkurtër, për arsye që ende nuk i dimë saktësisht: ishte një lojë pushteti midis anëtarëve të bordit dhe drejtuesve, rezultat i një mosmarrëveshjeje për sigurinë, apo diçka krejtësisht tjetër?

Ajo dramë ishte e çuditshme dhe me rrezikshmëri të lartë dhe në fund ndoshta nuk lidhej me çështjen më të gjerë. Pra, le të kthehemi tek ajo pyetje më e gjerë: çfarë po ndërtojmë në të vërtetë këtu? Për shkak se e gjithë kjo ka ndodhur kaq shpejt dhe për shkak se efektet e AI janë potencialisht të gjera, viti 2023 i ka detyruar të gjithë të kuptojnë se çfarë do të thotë gjithçka.

Deklarata origjinale e misionit të OpenAI-t ishte “të avanconte inteligjencën digjitale në mënyrën që ka më shumë gjasa të përfitojë njerëzimin në tërësi, pa u kufizuar nga nevoja për të gjeneruar kthim financiar”. E cila është e paqartë, por duket e mirë! Është gjithashtu e lehtë të thuash kur nuk ka kthim financiar dhe shumë më e vështirë kur analistët vlerësojnë se tregu juaj total i adresueshëm është më shumë se një trilion dollarë.

Në të gjithë teknologjinë dhe në mbarë botën, shumë njerëz po mendojnë për të njëjtin tension. Nëse jeni CEO i Google, Sundar Pichai, dhe tani keni kaluar pesë vjet në mënyrë unike duke thënë se AI është “më e thellë se energjia elektrike ose zjarri”, a është përgjegjësia juaj për të maksimizuar vlerën e saj për aksionarët apo për njerëzimin? Nuk ka shumë prova që tregojnë se ju mund t’i bëni të dyja në të njëjtën kohë, dhe duke folur historikisht, aksionarët priren të fitojnë. Nëse AI do të ndryshojë gjithçka – si fjalë për fjalë gjithçka – a mund ta bëjë këtë brenda industrisë së teknologjisë dhe ekonomisë që njohim? A është AI që na nevojitet e njëjta gjë si AI që fiton më shumë para?

Lexo edhe:Çfarë është Duet AI dhe pse është një kërcënim serioz për Copilot apo ChatGPT?

Padyshim që na pëlqen të jemi në gjendje të shkruajmë më shpejt email biznesi, dhe na pëlqen të jemi në gjendje t’i kërkojmë Excel-it që ta “ta bëjë këtë në një grafik me shirita” në vend që të gjurmojmë nëpër menu. Na pëlqen të jemi në gjendje të kodojmë thjesht duke i thënë ChatGPT se çfarë duam të bëjë aplikacioni ynë. Por a duam që lajmet e optimizuara nga SEO, të krijuara nga AI, të marrin përsipër botimet që dikur i donim? A duam robotë të AI që veprojnë si personazhe të jetës reale dhe të bëhen shoqërues antropomorfizuar në jetën tonë? A duhet të mendojmë për AI më shumë si një mjet apo një bashkëpunëtor? Nëse një mjet i AI mund të trajnohet për të krijuar këngën / filmin / imazhin / historinë e saktë që dua tani, a është ky art apo është distopi? Edhe kur fillojmë t’u përgjigjemi këtyre pyetjeve, teknologjia e AI duket se qëndron gjithmonë një hap dhe një revolucion kulturor përpara.

Në të njëjtën kohë, ka pasur padi që akuzojnë kompanitë e AI për vjedhjen e punës së artistëve, për të cilat shumë gjyqtarë amerikanë kanë thënë, në thelb: ligjet tona ekzistuese për të drejtat e autorit thjesht nuk dinë fare se çfarë të bëjnë me AI. Ligjvënësit kanë shtrënguar duart për sigurinë e AI dhe Presidenti Joe Biden nënshkroi një urdhër ekzekutiv mjaft të përgjithshëm që udhëzoi agjencitë të krijonin standarde sigurie dhe kompanitë të bënin mirë dhe jo keq. Ekziston një rast që revolucioni i AI u ndërtua mbi baza imorale dhe/ose të paligjshme, dhe megjithatë krijuesit e këtyre modeleve dhe kompanive vazhdojnë të vazhdojnë me besim me planet e tyre, ndërsa thonë se është e pamundur dhe anti-progres t’i ndalosh ato. ose ngadalësoni ato.

E gjithë kjo bëhet shumë shpejt, e dimë. Dhe e vërteta është, askush nuk e di se ku do të jetë e gjithë kjo edhe pas 12 muajsh, veçanërisht jo njerëzit që bëjnë parashikimet më të zhurmshme. Gjithçka që duhet të bëni është të shikoni ciklet e fundit të reklamave – blockchain, metaverse dhe shumë të tjera – për prova që gjërat zakonisht nuk shkojnë ashtu siç mendojmë. Por ka kaq shumë vrull pas revolucionit të AI dhe kaq shumë kompani investuan thellë në të ardhmen e tij, sa që është e vështirë të imagjinohet që GPT-të të shkojnë në rrugën e NFT-ve.

Lexo edhe:Çfarë është “AI Ready” që sapo lançoi Amazon ?

Sido që të jetë, 12 muajt e ardhshëm të industrisë së AI do të ecin edhe më shpejt se 12 të fundit. Teknologjia e OpenAI është përmirësuar në mënyrë drastike që nga fillimi i parë i ChatGPT, ashtu si edhe konkurrentët e tij. Dhe e gjithë industria ka pasur një vit për të menduar për të gjitha vendet ku AI mund të jetë i dobishëm në jetën tonë dhe fitimprurës në produktet e tyre. Do të ketë kompani të reja që do të ndërtojnë çipa të AI, qendra të dhënash të AI dhe pjesa tjetër e infrastrukturës masive që kërkohet për ta bërë një LLM të funksionojë me shpejtësi dhe shkallë. Ne do të marrim një mori pajisjesh të përqendruara në AI, si Pini Humane AI, ndërsa kompanitë përpiqen të kuptojnë nëse chatbot-et mund të na shtyjnë në epokën pas telefonave inteligjentë.

Ne nuk e dimë ende nëse AI përfundimisht do ta ndryshojë botën ashtu siç bëri interneti, mediat sociale dhe telefoni inteligjent. Ato gjëra nuk ishin vetëm kërcime teknologjike – ato në fakt riorganizuan jetën tonë në mënyra themelore dhe të pakthyeshme. Nëse forma përfundimtare e AI është “kompjuteri im shkruan disa nga emailet e mia për mua”, AI nuk do ta bëjë atë listë. Por, ka shumë njerëz të zgjuar dhe triliona dollarë që vënë baste se ky është fillimi i epokës së AI, jo fundi. Nëse kanë të drejtë, dita kur OpenAI lançoi “parashikimin e kërkimit” të ChatGPT do të jetë shumë më tepër se një lançim produkti për moshat. Do të jetë dita kur bota do të ndryshojë dhe ne as që e pamë që do ndodhte.

theverge

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0