ChatGPT mund ta gjeni të integruar së shpejti në modelet e makinave të firmës amerikane - Business Magazine Albania

ChatGPT mund ta gjeni të integruar së shpejti në modelet e makinave të firmës amerikane

Modelet e gjuhës së Inteligjencës Artificiale pas ChatGPT të OpenAI së shpejti mund të fuqizojnë asistentët virtualë në automjetet e General Motors. Siç është raportuar nga Reuters të Premten, një ekzekutiv i GM ka zbuluar se prodhuesi amerikan i automjeteve është duke eksploruar përdorime të mundshme për ChatGPT si pjesë e një bashkëpunimi më të gjerë me Microsoft.

Nënkryetari i GM Scott Miller dha disa detaje për projektin në një intervistë me Reuters javën e kaluar, duke thënë se “ChatGPT do të jetë në gjithçka”. Miller pohoi se chatbot mund t’i shtyjë gjërat përtej komandave zanore të përdorura aktualisht në automjete, duke u ofruar drejtuesve informacione rreth veçorive të automjetit të tyre, të tilla si këshillimi i shoferit se çfarë veprimi duhet të ndërmarrë kur një dritë shfaqet në kroskot ose duke udhëzuar përdoruesin se si të ndërroni një gomë të shfryrë duke shfaqur një video demonstrim në sistemin e informacionit argëtues të automjetit.

Lexo edhe: ChatGPT do të jetë i disponueshëm për kompanitë që duan ta integrojnë në aplikacionin e tyre

“Asistenti i zërit i GM ka të ngjarë të mos sillet tamam si ChatGPT pasi teknologjia e OpenAI do të përshtatet posaçërisht për automjetet.”

Asistenti ende i paidentifikuar i Fordit mund të programojë funksione si kodet e dyerve të garazhit, ose integrimin e orareve të përdoruesve nga një kalendar për t’i kujtuar shoferit çdo takim dhe detyrë të ardhshme./ The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0