Çfarë kanë të përbashkët akseleratorët e suksesshëm?


Përveç se janë disa nga kompanitë më të suksesshme Amerikë, DropBox, Reddit, Uber dhe Airbnb ndajnë dhe diçka tjetër të përbashkët. Këto kompani kanë qenë pjesë e akseleratorëve startup. 

Përshpejtuesit startup ndihmojnë kompanitë e reja me strategji dhe mënyra për t’u rritur sa më shpejt. Në Amerikë ka 172 akseleratorë në 35 shtete dhe numri i tyre është dyfishuar çdo dy vjet duke filluar nga 2008. Akseleratorët amerikanë kanë investuar në 5000 kompani të ndryshme me një shumë totale rreth $2 miliard.  Këto kompani kanë marrë mbi $17 miliard investim gjatë përiudhës pas akselerimit.

Programet e përshpejtimit të sipërmarrjeve të reja zgjasin për një periudhë 3 deri në 6 muaj. Programi përfshin mentorim, rrjetëzim, takim me investitorë dhe gjetjen e tregut. Deri tani nuk është gjetur ndonjë lidhje midis kohës së kaluar në një akselerator dhe suksesit që ka biznesi pas këtij programi. Ndër përshpejtuesit më të njohur në SH.B.A janë Y Combinator, Tech Stars dhe 500 Startups.

Këto programe mund të jenë të efektshme në rritjen e sipërmarrjeve të reja, për të arritur qëllimet e tyre më shpejt. Ka një dallim të madh ndërmjet përshpejtuesve më të mirë dhe atyre mesatarë. Sipërmarrjet e reja që marrin pjesë në përshpejtuesit më të mirë si Tech Star apo 500 Startups, e kanë më të lehtë për të gjetur klientë, investitorë  dhe për të pasur një zhvillim të qendrueshëm.

Më poshtë mund të gjeni tre elementë që e bëjnë një akselerator të suksesshëm:

1. Mësuesit janë të rëndësishëm 

Akseleratorët e suksesshëm duhet t’ju japin mundësinë për të bashkëpunuar me mentorë të kualifikuar gjatë programit.

2. Mësoni nga problemet 

Programet e përshpejtimit të sipërmarrjeve të reja duhet ta bëjnë të ditur që në fillim mundësinë e mosmarrveshjeve që mund të lindin midis mentorëve, themeluesve të kompanisë dhe investitorëve. Këto mosmarrëveshje duhet të shihen si mundësi për të mësuar dhe për t’u rritur.

3. Rrjetëzimi 

Akseleratorët duhet të ndërtojnë një kulturë dhe një rrjet njohjesh që do të zgjasin gjatë gjithë jetës së sipërmarrjeve të reja. Përshpejtuesit që nuk kanë sukses, ju mungon një vizion dhe vetëm sa marrin shembuj të gatshëm nga akseleratorët e tjerë. Në Sh.B.A përshpejtuesit e sipërmarrjeve kanë një rol kyç, për shkak se sipërmarrja shihet si një rrugë mjaft e mirë për të rritur ekonominë dhe shtuar numrin e të punësuarve.

/INC/

 

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale