Çfarë është tubacioni “Nord Stream 2” dhe pse ka sjellë polemika? - Business Magazine Albania

Çfarë është tubacioni “Nord Stream 2” dhe pse ka sjellë polemika?

Shtetet e Bashkuara dhe Gjermania arritën në një marrëveshje të mërkurën,21 korrik, për të adresuar mosmarrëveshjet e gjata mbi Nord Stream 2, një tubacion gazi Rusi-Europë që ka ngjallur grindje midis Uashingtonit dhe Berlinit, ndërsa ndërtimi po hyn në fazat e tij të fundit.

Gazsjellësi ka ndezur ankthet gjeopolitike. Kundërshtarët, duke përfshirë Shtetet e Bashkuara, Poloni dhe Ukrainë, kanë shprehur frikën se kjo mund t’i japë Rusisë shumë leva në Europë.

Marrëveshja SHBA-Gjermani, e cila përfshin një investim në energjinë e gjelbër në Ukrainë, paraqet një rrugë përpara për projektin ndërsa adreson shqetësimet mbi ndikimin gjeopolitik të varësisë së mundshme nga gazi rus.

Çfarë është Nord Stream 2, dhe pse ka rëndësi?

Projekti, gati i plotë, është një linjë gazi natyror nga fushat ruse në bregdetin gjerman, që shtrihet 764 milje nën Detin Baltik. Linja prej 11 miliardë dollarësh do të dyfishojë kapacitetin e Nord Stream origjinal 2011, i cili shkon paralelisht me projektin e ri. Linja do të furnizojë me gaz Gjermaninë, një komb i varur shumë nga importet e gazit dhe naftës, me një kosto relativisht të ulët ndërsa zvogëlohet kapaciteti i prodhimit të kontinentit.

Gazsjellësi i ri është tërësisht në pronësi të kompanisë ruse të energjisë Gazprom, e cila është në pronësi të shumicës së qeverisë. Kompania zotëron gjithashtu 51 përqind të tubacionit origjinal Nord Stream. Një grup i kompanive europiane të energjisë, duke përfshirë Shell dhe Wintershall, po paguajnë gjysmën e 11 miliardë dollarëve në kostot e ndërtimit.

Pse ka sjellë polemika?

Megjithëse përkrahësit e tubacionit, përfshirë Gjermaninë dhe Rusinë, e shohin atë si një marrëveshje të shkëlqyeshme biznesi që siguron energji më të lirë dhe më të pastër, Nord Stream 2 ka ngjallur zemërim nga shumë kundërshtarë.

Udhëheqësit dhe ligjvënësit amerikanë, si demokratë ashtu edhe republikanë, kanë frikë se tubacioni Baltik do t’i jepte Rusisë shumë fuqi mbi furnizimet e gazit europian, duke i dhënë Presidentit rus Vladimir Putin një treg më të gjerë dhe fuqi gjeopolitike në një kohë të pasigurt politikisht.

Gjatë mandatit të tij, Presidenti Donald Trump u përpoq në mënyrë të pasuksesshme të sillet në projekt, duke pretenduar se Nord Stream 2 do ta bënte Gjermaninë “një rob të Rusisë”. Presidenti Biden gjithashtu ka ndarë këto frikë se Europa do të varet tepër nga furnizimet e energjisë ruse.

Ukraina dhe Polonia kundërshtojnë me forcë tubacionin. Ukraina ka qenë prej kohësh një vend ndërmjetës energjie, me ndërmarrjet ruse që ushqejnë pjesën më të madhe të furnizimit me gaz të Evropës përmes tokës ukrainase dhe duke i paguar asaj tarifat e tranzitit në proces. Disa besojnë se Rusia, duke anashkaluar Ukrainën me tubacionin e ri, po synon të dobësojë dhe izolojë kombin.

Çfarë roli luan SHBA?

Biden diskutoi tubacionin me Kancelaren gjermane Angela Merkel, një mbështetëse e fuqishme e tubacionit,gjatë vizitës së saj në Uashington javën e kaluar. Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha në një konferencë për shtyp të martën se Biden “nuk mund të ketë qenë më i qartë” me Merkel për kundërshtimin e tij të vazhdueshëm ndaj tubacionit.

 

“Ne e shohim atë si një projekt gjeopolitik të Kremlinit që ka për qëllim të zgjerojë ndikimin e Rusisë mbi burimet energjetike të Europës dhe të anashkalojë Ukrainën, ”tha Price. Shtetet e Bashkuara më parë vendosën sanksione ndaj njësive dhe anijeve të lidhura me tubacionin, duke përfshirë anijen për vendosjen e tubave Fortuna, e cila ishte vendosur të ndërtonte një linjë të lidhjes, në janar. 19 sanksionet e vendosura nga Biden krahasohen me sanksionet vetëm për dy objektiva gjatë administratës Trump, shtoi Price.

Por në një lëvizje që zemëroi kombet dhe ligjvënësit që kundërshtojnë tubacionin, administrata e Biden hoqi dorë nga ato sanksione në maj. Price përsëriti se është e pakuptimtë të vendosësh sanksione ndaj aleatëve për një projekt gati të përfunduar. Përveç kësaj, heqja dorë nga sanksioni përputhet me angazhimin e Biden për të rindërtuar marrëdhëniet me aleatët europianë, tha zëdhënësi.

Heqjet “krijuan hapësirë ​​për diplomaci” për Shtetet e Bashkuara për të adresuar rreziqet e mundshme të sigurisë së energjisë me Gjermaninë, Ukrainën dhe partnerë të tjerë evropianë, tha ai.

Marrëveshja e Biden me Gjermaninë që lejon projektin të vazhdojë tërhoqi kritika nga ligjvënësit amerikanë të cilët janë skifter ndaj Rusisë.

Sa larg është?

Përkundër gjithë rrëmujës dhe frikës, ndërtimi i tubacionit të gazit është pothuajse i plotë. Me të marrë detyrën, administrata e Biden trashëgoi një tubacion që ishte më shumë se 90 përqind i plotë, një pikë e theksuar vazhdimisht nga administrata e tij kur mbronte vendimin për të lejuar projektin të ecte përpara. Nord Stream 2 tani ka përfunduar 98 përqind.

Vlerësimet për kohën kur tubacioni do të bëhej funksional janë shtyrë vazhdimisht. Sanksionet amerikane detyruan kontraktorët të ndalonin anijet e vendosjes së tubave me vetëm 99 milje të mbetura për të bërë në 2019 dhe ndërtimi rinisi në dhjetor.

The Washington Post

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0