Ceremonia e çmimeve Oscar shtyhet për shkak të pandemisë

Oscar

Për herë të parë gjatë 40 viteve, ceremonia më e madhe e vlerësimit të kinematografisë, Oscar është shtyrë për shkak të situatës së krijuar nga pandemia.

Në një njoftim, bordi i guvernatorëve bëri të ditur se shfaqja do të zhvillohet në 25 Prill 2021.

Presidenti i Akademisë, David Rubin dhe Drejtori i Përgjithshëm i Akademisë. Daën Hudson u shprehën: Për më shumë se një shekull, filmat kanë luajtur një rol të rëndësishëm në ngushëllimin, frymëzimin dhe argëtimin tonë gjatë kohërave më të errëta. Ata me siguri e kanë bërë këtë gjë edhe këtë vit. Shpresa jonë, në shtyrjen e datës për ndarjen e çmimeve është që t’iu sigurojë mundësinë kineastëve, që të përfundojnë filmat e tyre, pa u penalizuar nga diçka që është përtej kontrollit të kujtdo.

Lexoni: Formula 1 u zhvillua online, shpallet kampioni i ri

Më tej, ata shtuan se e gjejnë veten në territor të paeksploruar këtë vit dhe do të vazhdojnë të punojnë me partnerët e tyre në Akademi, për të siguruar që shfaqja e vitit të ardhshëm të jetë një ngjarje e sigurt dhe festuese.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale