CEO-ja e suksesshme ndan 5 truke: Si të mbështesni produktivitetin edhe kur jeni duke udhëtuar?


Pjesë e ndërtimit të një biznesi të suksesshëm është edhe mbajtja shtypur e gazit me këmbë edhe kur nuk jeni në zyrë.
Kara Goldin, themeluese dhe CEO e Hint Water, një kompani që prodhon ujë të aromatizuar, ka zhvilluar zakone që e ndihmojnë atë të jetë produktive edhe kur është në udhëtim e sipër.

Goldin e nisi kompaninë e saj në 2005 sepse ajo kishte si qëllim të krijonte një ujë të mirëfilltë pa ëmbëlsues. Hiint Water thotë se ka në përbërje vetëm esencë frutash dhe nuk ka sheqer apo zëvendësues sheqeri.

Kompania e pijeve me bazë në San Francisco e nisi punën si një kompani që prodhon një produkt të vecantë. Që atëherë është zhvilluar dhe bërë pjesë e supermarketeve si ëhole Foods dhe Publix dhe është pjesë e programeve të shërbimit të ushqimit për kompani të mëdha si Google dhe Facebook.

1. Gjithmonë rezervoni një linjë ajrore që e ka të garantuar shërbimin Wi-Fi.
Kjo mund të jetë dicka e dukshme por nëse nuk e bëni këtë gjë mund të jetë një gabim i madh. Të jesh i loguar ndërsa je duke fluturuar, është produktive. Goldin përdor fluturimet e orëve të para të mëngjesit si një mundësi për të shkruar emaile dhe për të përcaktuar njerëzit me të cilët të rilidhet.

2. Mos u mbështetni tek stacionet karikuese të aeroportit

Të keni akses interneti nuk do tju zgjidhi shumë punë nëse laptopi apo telefoni juaj ka mbaruar. Të gjithë këmi qënë në një situatë të tillë nëpër aeroporte kur bateritë e telefonave, kompjuterave kanë mbaruar dhe radha e njerëzve nëpër stacionet e karikimit nëpër aeroporte është e gjatë…Prandaj ajo nuk i beson këtyre stacioneve por gjithmon i karikon ato para udhëtimit.

3. Zhvilloni një rutinë të mëngjezit
Goldin bën të pamundurën që të ruajë një regjim rutinor gjatë mëngjesit edhe kur udhëton. Cdo mëngjes ajo cohet në 5.30 me një qumësht dhe një filxhan ujë të nxehtë me limon. Dhe pasi lexon emailet që kanë ardhur gjatë natës, bën një ngjitje. Cdo ngjitje pasohet nga një lëng frutash, kryesisht me kale, mollë, luleshtrydhe dhe pak Hint ëater për të pasur më shumë energji. Për më shumë potasium, ajo mund ti shtojë lëngut të frutave edhe një banane.

4. Jini të mirëinformuar se ku po shkoni
Të keni cdo gjë të planifikuar do ta bëjë udhëtimin tuaj më të lehtë. Goldin përdor faqe si TripAdvisor dhe Tablet Hotel për të gjetur hotelë dhe restorante për të mësuar rreth aktiviteteve në destinacionet e saj. Një aplikacion tjetër që ajo rekomandon është edhe Pocket që ju lejon të ruani artikuj nga Tëitter për tu lexuar më vonë. Sapo e keni kryer një veprim të tillë, nuk keni më nevojë të përdorni ëiFi për ta lexuar atë.

5. Qëndroni të hidratuar dhe ruani një dietë të shëndetshme

Nëse e ndiqni këtë këshillë ndërsa jeni në udhëtim e sipër do tju ndihmojë të rrisni energjinë tuaj gjatë ditës. Goldin pi shumë ujë Hint gjatë ditës. Dhe nuk ha shumë gjëra me kripë apo me sheqer për të qënë gjithmonë e ndërgjegjshme se cfare po ndodh rreth saj dhe e balancuar në të njëjtën kohë.

Shkrimi u botua nga Business Insider

 

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale