CEO i Google premton përmirësimin e BARD, rivalin e ChatGTP - Business Magazine Albania

CEO i Google premton përmirësimin e BARD, rivalin e ChatGTP

Drejtori i Përgjithshëm i Google Sundar Pichai i është përgjigjur kritikave ndaj chatbot-it eksperimental të Inteligjencës Artificiale “Bard”, duke premtuar se Google do ta përmirësojë së shpejti.

“Ne kemi qartë modele më të afta,” tha Pichai në një intervistë në podcast -in e Hard Fork të Neë York Times. “Shumë shpejt, mbase pasi ky podcast shkon drejtpërdrejt, ne do të përmirësojmë Bard dhe do të sjellim më shumë aftësi; Qoftë në arsyetim, kodim, mund t’i përgjigjet më mirë pyetjeve të matematikës. Kështu që ju do të shihni përparimin gjatë javës tjetër.

Pichai vuri në dukje se Bard po funksionon në një “version të lehtë dhe efikas të LaMDA”, një model gjuhësor AI që përqendrohet në riprodhimin e dialogut. Por tani Google po premton që Bard do të funksionojë në sistemin gjuhësorë PaLM, që për krahasim, është një model më i fundit i gjuhës; është më i madh në shkallë dhe Google pretendon se është më i aftë kur merret me detyra si arsyetimi i sensit të përbashkët dhe problemet e kodimit.

Lexo edhe: Google lançon Chatbot Bard-in e tij

Bard u lëshua për herë të parë për përdoruesit publik në 21 Mars, por nuk arriti të tërhiqte vëmendjen ose vlerësimin e fituar nga ChatGPT i OpenAI dhe Chatbot i Bing i Microsoft. Në testet e veta të këtyre sistemeve, ne zbuluam se Bard ishte vazhdimisht më pak i dobishëm sesa rivalët e tij.

Si të gjithë chatbotet me qëllime të përgjithshme, ajo është në gjendje t’i përgjigjet një game të gjerë pyetjesh, por përgjigjet e tij janë përgjithësisht më pak të rrjedhshme dhe imagjinare, dhe nuk arrijnë të tërheqin burime të besueshme të të dhënave./ The Verge 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0