Çelet për herë të parë konferenca: “Paraja dhe bankingu në Shqipëri, nga Antikiteti në ditët tona”


I pranishëm në konferencën e parë dy ditore të Muzeut të BSH-së me temë “Paraja dhe bankingu në Shqipëri, nga Antikiteti në ditët tona”, që u çel ditën e djeshme në Tiranë, Guvernatori Gent Sejko tha se, ngritja dhe funksionimi i një muzeu pranë Bankës së Shqipërisë ishte fillesa e ndikimit që ky institucion do të kishte në botën e kulturës e të trashëgimisë së vlerave të saj.

Ai u shpreh se përpjekjet e institucionit qendror bankar për të futur monedhën shqiptare që nga koha e lashtësisë ilire, në fushën studimore dhe shkencore, përbën një hap të ri në ngritjen cilësore të shkencës së numizmatikës në nivelet më të përparuara europiane.

I ftuar nderi i kësaj konference ishte Prof. Olivier Picard, i cili referoi mbi “Fillesat e monedhave në Iliri dhe shkëmbimet tregtare ndërmjet ilirëve dhe grekëve”. Ai është ish-Drejtor i Shkollës Arkeologjike Franceze në Athinë, Profesor në Universitetin e Sorbonës dhe Anëtar i “Académie des Inscriptions et Belles Lettres” (Instituti i Francës). Ndërsa merrnin pjesë historianë, akademikë, studiues, koleksionistë si dhe figura te tjera të njohura të fushës.

Përgjatë dy ditëve, 14-15 Qershor, konferenca do të zhvillohet në katër sesione: “Qytetërimi antik dhe paraja si mjet këmbimi në fokusin e zbulimeve të arkeologjisë shqiptare dhe asaj ndërkombëtare”; “Veçori të parasë dhe zhvillimit ekonomik gjatë mesjetës”; “Shteti shqiptar, themelimi dhe konsolidimi i sistemit bankar” dhe “Njëzetë e pesë vjet banking qendror modern në Shqipëri”.

Në punimet shkencore që u referuan të Mërkurën studiuesit e Institutit të Arkeologjisë dhe ata të Qendrës Studimore Albanologjike u ndalën në faktin se në Shqipëri kultura e numizmatikës është e re. Ajo kryesisht i ka përkuar botës akademike e posaçërisht studiuesve arkeologë, të cilët janë marrë vetëm me një objekt të kufizuar të lëvrimit të saj, monedhat e popujve të botës së vjetër.

Por sipas tyre, studimet gjithëpërfshirëse kanë evidentuar se thesaret e monedhave antike të gjetura në Shqipëri janë një pasuri me vlerë e trashëgimisë kulturore, tregtare ekonomike të vendit tonë.

Studimi i numizmatikës është një pasuri jo vetëm informimi në spektin historik të Ilirisë, ekonominë e saj, metalet e metalurgjinë dhe proceset e prodhimit të monedhave. Por ato përbëjnë një burim të pashtershëm fizik për kohëra që trojet tona i kanë më së shumti në errësirë. Studimet provojnë se monedhat janë e do mbeten me vlerë të lartë si burime për historinë, kulturën dhe ekonominë. Kjo vlen në veçanti jo vetëm për monedhat e Apollonisë, Dyrrahut, Bylisit, Amantias, Monunit e Scodrinonit, por edhe për monedhat e antikitetit grek (si psh. breshkëzat e Eginës) dhe ato romake.

Burimi: ata.gov.al

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0