Çdo model, një trofe! Ju prezantojmë me triumfuesen Kia - Business Magazine Albania

Çdo model, një trofe! Ju prezantojmë me triumfuesen Kia

Kia

Kia ka triumfuar në prestigjiozen e Mbretërisë së Bashkuar “What Car”? Çmimet me kategori, i fiton Kia Sportage dhe SUV-in e ardhshëm tërësisht elektrik Kia EV9.

What Car? Juria e quajti Kia Sportage “SUV-I i Vitit”, duke theksuar një sërë karakteristikash që e bëjnë atë të dallohet në një nga segmentet më të kontestuara në Mbretërinë e Bashkuar. Ekipi i testuesve të rrugëve të What Car? Vlerësoi një gamë të gjerë modelesh “back-to-back” në rrugët e Mbretërisë së Bashkuar në një strukturë të dedikuar testimi.

I disponueshëm me motorë elektrik, duke përfshirë opsionet hibride të buta (MHEV), hibride elektrike (HEV) dhe hibride plug-in (PHEV), Sportage është kthyer në një nga SUV-të më të njohur në të gjithë Evropën. Gjithsej janë shitur 136,293 Sportage deri në fund të dhjetorit 2022 në të gjithë rajonin.

Kia EV9 gjithashtu fitoi një kategori, duke siguruar titullin “Reader Award”. EV9, SUV-i i madh elektrik i Kia-s, është automjeti elektrik i ardhshëm me bateri që do të lançohet nën strategjinë ‘Plan S’ të Kia-s për udhëheqjen e elektrifikimit. Ai pason Kia EV6 (e quajtur Makina e Vitit 2022) dhe Kia Niro EV krejtësisht të re si një nga nëntë Kia EV që do të dalin në treg midis 2021 dhe 2027.

David Hilbert, Drejtor i Marketingut, për Kia Europe komentoi: “Duke fituar dy makina prestigjioze What Car? është një arritje për të cilën mund të ndihemi vërtet krenarë. Ndërsa SUV Kia Sportage po kryeson klasën e saj me dizajnin e saj të spikatur, sistemet e fuqisë efikase dhe prakticitetin mbresëlënës, fakti që lexuesit tashmë po votojnë për EV9-n e ardhshëm përpara zbulimit të tij, nxjerr në pah pritjen që njerëzit kanë për produktet tona të ardhshme. Ky vit do të jetë një tjetër emocionues në rrugëtimin tonë për t’u bërë një ofrues kryesor global i zgjidhjeve të lëvizshmërisë së qëndrueshme.”

Lexo: Volvo Cars raporton shitjet e 59,154 makinave për muajin Nëntor

Këto fitore në Mbretërinë e Bashkuar pasojnë njohje shtesë në tregjet e tjera evropiane, me crossoverin kompakt Niro që u kurorëzua “Makina e Vitit 2023” në Finlandë në fund të vitit të kaluar. Çdo vit, Shoqata e Ofruesve të Automjeteve dhe Transportit zgjedh makinën e re më të rëndësishme që ka hyrë në tregun finlandez, duke marrë parasysh vlerën për para, teknologjinë, sigurinë dhe drejtimin. I disponueshëm me një zgjedhje të sistemeve motorike hibride, hibride plug-in dhe tërësisht elektrike, Niro është projektuar për t’iu përshtatur çdo kërkese, duke ndihmuar më shumë konsumatorë të bëjnë një tranzicion të qetë drejt lëvizshmërisë së qëndrueshme.

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #32 - Gusht 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0