Burger dhe dy patate të skuqura? Rusia zbulon logon e re që zëvendëson McDonald's - Business Magazine Albania

Burger dhe dy patate të skuqura? Rusia zbulon logon e re që zëvendëson McDonald’s

mcdonalds rus

Më shumë se 1000 ish-restorante të zinxhirit të ushqimit të shpejtë të SHBA do të merren nga një markë ende e paidentifikuar.

Zëvendësuesi për McDonald’s në Rusi ka zbuluar logon e tij të re, përpara një rihapjeje madhështore të dielën. Rihapja është caktuar të përkojë me Ditën e Rusisë, duke shënuar krijimin e federatës, në të njëjtin vend në sheshin Pushkin të Moskës ku McDonald’s u hap për herë të parë në Rusi në 1990.

Më pas u pa si një simbol i fuqishëm i hapjes së ekonomisë së vjetër sovjetike ndaj kompanive perëndimore, por tani më shumë se 1000 ish-restorante të McDonald’s në Rusi do të jenë pjesë e një zinxhiri të ri, pjesërisht si rezultat i sanksioneve perëndimore mbi aktivitetin ekonomik me Rusinë.

Logoja e re përmban një burger dhe dy patate të skuqura në formën e një M, megjithëse emri i markës së re nuk është zbuluar ende.

Lexoni: McDonald mbyll 850 pika shitje në Rusi. Ikin edhe Starbucks, Coca Cola dhe Pepsi

Kritikët e logos së re kanë vënë në dukje ngjashmërinë e saj me atë të zinxhirit të hoteleve Marriott, që operon në Rusi. Një person në mediat sociale e përshkroi atë si “Logoja e hotelit Marriott e kryqëzuar me flamurin e Bangladeshit”.

Sipas raporteve të agjencisë ruse të lajmeve RIA Novosti, aplikacioni McDonald’s në Rusi është riemërtuar si “My Burger”. Agjencia u informua se ky ishte një emër i përkohshëm, për të përmbushur kërkesën për të hequr markën McDonald’s.

Në atë që do të shihet si një tjetër shenjë e sanksioneve ekonomike perëndimore që ndikojnë në ekonominë ruse, Reuters raporton se ministria e industrisë e Rusisë pret që shitjet e makinave të përgjysmohen në vitin 2022 pasi industria e automobilave në vend përballet me problemet e furnizimit.

Tigran Parsadanyan, nënkryetar i departamentit të inxhinierisë së automobilave dhe hekurudhave të ministrisë, tha të enjten: “Ne pamë një rënie të mprehtë në prill dhe maj. Ne presim që rreth 750,000 makina të shiten në treg deri në fund të vitit.”

Kjo shifër përfaqëson një rënie prej 51% të shitjeve nga viti në vit.

/theguardian

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0