Britania do rregullojë me ligj produktet “bli tani, paguaj më vonë”. Të rinjtë po “mbyten” në borxhe - Business Magazine Albania

Britania do rregullojë me ligj produktet “bli tani, paguaj më vonë”. Të rinjtë po “mbyten” në borxhe

Qeveria britanike do të ndërmarrë një hap të rëndësishëm për të rregulluar firmat që ofrojnë produktet “bli tani, paguaj më vonë” , ndërsa zotohet të ndalojë “huamarrjen e pakufizuar”.

Ministria e Finacave tha se, rregullat e reja do të mbrojnë deri në 10 milionë njerëz nga “ekspozimi ndaj dëmit financiar”.

Huadhënësit do të duhet të bëjnë kontrolle më të mira të përballueshmërisë për huamarrësit dhe të ofrojnë informacion më të qartë për kreditë.

Lexo edhe: Paranë e menaxhojmë apo na menaxhon ajo?

Produktet “Bli tani paguaj më vonë” i lejojnë konsumatorët të paguajnë për mallrat me këste, zakonisht pa interes.

Por, ndërsa metoda është rritur në popullaritet, veçanërisht mes të rinjve, ato mbeten kryesisht të parregulluara, duke ngritur shqetësime për njerëzit që bien në borxhe.

Përdoruesit gjithashtu nuk kanë të drejtë për asnjë hapësirë frymëmarrjeje, kur nuk kanë mundësi të paguajnë, ose kompensim nëse gjërat shkojnë keq.

BBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0