Brainster Albania tashmë është e disponueshme përmes AKPA (Agjencia Kombëtare e Punësimit dhe Aftësive) - Business Magazine Albania

Brainster Albania tashmë është e disponueshme përmes AKPA (Agjencia Kombëtare e Punësimit dhe Aftësive)

Brainster Albania tashmë është e disponueshme përmes AKPA (Agjencia Kombëtare e Punësimit dhe Aftësive)

Në një hap të rëndësishëm për fuqizimin e fuqisë punëtore shqiptare me aftësi dixhitale, Brainster Albania, një ofrues në rritje i arsimit në fushën e IT-së në rajon, është i entuziazmuar të njoftojë se Akademia e Front-End ka marrë miratimin zyrtar për t’u bashkuar me programin e qeverisë AKPA (Agjencia Kombëtare e Punësimit dhe Aftësive) që synon të ofrojë më shumë mundësi arsimimi profesional!

Që nga hyrja e saj në tregun shqiptar një vit më parë, Brainster Albania është angazhuar për të ofruar arsimin më të mirë në industrinë në zhvillim të IT-së në Shqipëri. Sot, Brainster shënon një arritje monumentale ndërsa Akademia jonë e Front-End është zgjedhur të marrë pjesë në një nismë kombëtare që ofron bursa të plota për individët e papunë dhe bursa të pjesshme për ata që dëshirojnë të ndryshojnë karrierë dhe të bëhen pjesë në sektorin e IT.

Nisma, e ofruar nga qeveria shqiptare, është projektuar për të hequr pengesat financiare dhe për të bërë arsimimin në IT të qasshëm për të gjithë, në përputhje me misionin e Brainster për të përgatitur sa më shumë individë për karrierat e shekullit 21 përmes arsimit në fushat dixhitale, teknologjike dhe lloje të tjera të aftësive thelbësore.

lexo edhe:Brainster Albania nis Akademinë unike të Graphic Design

“Jemi të emocionuar për këtë mundësi, pasi ajo jo vetëm që njeh standardet tona të larta arsimore, por gjithashtu mbështet vizionin tonë për një të ardhme dixhitale përfshirëse për kombin tonë,” tha Orjeta Zylalaj nga Brainster Albania. Akademia jonë e Front-End, e njohur për kurrikulën e saj rigoroz dhe trajnimin e fokusuar në industrinë, përgatit studentët të bëhen të zotë në teknologjitë dhe mjetet më të kërkuara sot. Përmes përvojave praktike, mësimore, studentët fitojnë aftësitë e nevojshme për të dalë në pah në role si zhvilluesit e uebit. “Ky program është më shumë se mësimi se si të kodosh; bëhet fjalë për ndërtimin e një rrugë të qëndrueshme karriere në një industri në zhvillim,” shtoi Orjeta Zylalaj, përfaqësuese e Brainster Albania.

Kriteret për përfitimin e bursës përfshijnë individët e papunë dhe ata që janë aktualisht të punësuar por që kërkojnë të ndërrojnë në një karrierë në IT.

Aplikimet për programin janë tani të hapura dhe mund të aksesohen përmes platformës E-albania. Kandidatët e interesuar inkurajohen të mësojnë më shumë dhe të kontaktojnë në website. Brainster Albania vazhdon të jetë i përkushtuar për të rritur një fuqi punëtore teknologjike të kualifikuar dhe të larmishme në Shqipëri. Ftojmë të gjithë profesionistët e aspiruar teknologjikë të përfitojnë nga kjo mundësi e paparë për të transformuar jetët e tyre përmes arsimit përkatës.

Për më shumë informacion rreth programit të bursave dhe Akademisë së Front-End, ju lutemi vizitoni faqen e internetit të Akademisë, shkruani në contact@brainster.al ose telefononi në +355 694077747.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #34 - Mars 2024

Për një vit të mbarë!

Viti 2024 ka nisur me sfidat dhe mundësitë e tij. Ndërsa kompanitë do të duhet të përballen me disa ndryshime ligjore dhe njëkohësisht trendet e tregjeve: si rritje çmimesh dhe rritje e kostos së fuqisë punëtore, startupet janë para mundësive dhe një klime favorizuese. Thirrje të shumta janë hapur në fushën e biznesit, kulturës dhe ideve të gjelbërta. Ndër më të rëndësishmit, programi i qeverisë për financimin e 80 startupeve në tre faza zhvillimi të tyre

Për të kuptuar rëndësinë e bizneseve të reja, veçanërisht në teknologji, mjafton të shohim që edhe sipërmarrje të konsoliduara vendase, si një grup kompanish si Balfin, kanë një vëmendje të theksuar tek startupet. Z. Samir Mane, President i këtij grupi, prej kohësh ka treguar interes, duke i mbështetur, por edhe duke investuar në një prej startupeve që pritet të sjellë revolucion në bio-inxhinieri. Vëmendja tek risia dhe inovacioni vlerësohet të jetë një nga arsyet kryesore, përse audienca jonë e zgjodhi në kompeticionin tonë të dhjetorit si Sipërmarrësi i Vitit. Në një intervistë ekskluzive, z. Mane tregon për ne copëza domethënëse nga …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0